Milas'ın efsane kalecileri yeşil sahalarda

Uzun yıllar Milas'ta futbol oynayan ve dönemlerinin iyi kalecileri arasına giren İsmail Turgay ve Yaşar Yalçın ile kaleciliğe halı sahalarda başlayan spor muhabiri Hüseyin Açar, Milas Şehit Metin Özcan Stadyumu’nun yeşil çimlerinde buluşarak,  amatör sporun sıkıntı ve sorunlarını konuştular.

20201024_kaleciler_bulustuilk_97275.jpg

Mart 2020 yılından beri Covid-19 ismi verilen salgın hastalık nedeniyle amatör sporun sekteye uğradığını vurgulayan dönemlerinin başarılı kalecileri İsmail Turgay ve Yaşar Yalçın, Amatör sporun vazgeçilmezi olan futbol maçlarının biran önce başlaması gerektiğini söyleyerek; “Amatör spor olmazsa profesyonellikte olmaz” dediler.

Milas 'ta futbolun çok sevildiğini de vurgulayan iki eski ama eskimeyen kaleci, kendi dönemlerinde futbolda para yerine ruh vardı vurgusu yaptılar.

Milasspor'un hak ettiği liglerde olması için amatör bir ruhla ama profesyonelce çalışmaların yapılması gerekliliği üzerinde duran efsane kaleciler, kaleciliğin en zor ve en nankör bir meslek olduğunu söylediler.

“89 dakika kaleni başarıyla korursun 90. dakikada gol yersin. En çok kaleci olarak sen eleştirilirsin” diyen İsmail Turgay ve Yaşar Yalçın genç kalecilere de; “Başarılı olmak istiyorsanız, yılmadan çok çalışın” mesajını verdiler.

20201024_kaleciler_bulustu_f5a04.jpg

İsmail Turgay

1958 Milas doğumlu.

Futbola ve kaleciliğe 1972 yılında Milasspor'da başladı.

Bu takımla Muğla şampiyonluğu yaşadı.

1984 Milas Esnafspor ile 3.ligde futbol oynadı.

Kısa bir dönem Muğlaspor'da forma giydi.

1990 yılında Aydın Kuşadası Davutlar Spor Kulübü ile şampiyonluk yaşayarak, futbola ve kaleciliğe veda etti.

Halen Milas'ta Müzisyenlik yapıyor.

Yasar Yalçın

1959 Aydın doğumlu.

Aydınspor alt yapısında futbola başladı.

Milasspor, Milas Esnafspor ve Yatağanspor'da kaleyi korudu. 1982-89 yılları arasında Yeniköy Termikspor'da daha  sonrasında Örenspor'da forma giydi.

1990-92 yılları arasında Örenspor'da aktif sporculuğuna son noktayı koydu.

Halen Milas'ta kahvehane işletmeciliği yapmakta ve Milasspor Masterler Futbol Takımında hobi olarak kaleci antrenörlüğü görevini yürütüyor.

d1391c5b14123.gif