Tuzla Sulak Alanı İyileştirme Çalıştayı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Muğla Şube Müdürlüğü ile Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş. nin ortaklaşa yürüttüğü “Metruk Tuzla Sulak Alanı Yönetim Planı Projesi” ilk çalıştayı 13 Ekim 2020 Salı günü Boğaziçi mahalle kahvesinde gerçekleştirildi.

202014_bogazici_calistayilk_8a136.jpg

Muğla şube müdürlüğü elemanları ve ilgili şirket sorumlusu Dr. Levent Biler’in başkanlığındaki toplantıya Boğaziçi site sakinleri ve mahalleliler katıldı.

Toplantıya ilginin büyük olması, burada ikamet eden vatandaşların çevre ve tabiata olan duyarlılığının ifadesi olarak yorumlandı.

2019 yılında, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ulusal öneme haiz sulak alanların korunmasına yönelik teklif, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca da tescil edilmişti.

Sulak alanları ve kuşları tehdit eden tarımda yanlış sulama, kanalizasyon deşarjları, sanayi atıkları, tarım ilaçları, turizm ve yanlış yapılanmaların önüne geçmek amacıyla düzenlenen çalıştayın ilk toplantısında Dr. Levent Biler projenin detaylarını ve amacını projeksiyon görüntüleri ile anlatarak katılımcıları bilgilendirdi.

202014_bogazici_calistay4_1ef93.jpg

Projenin gerçekleşmesi ile; Tuzla sulak alanının temizlenmesi sonucu, balık neslinin aratacağını ve kuş çeşit ve yoğunluğuna büyük katkısı olacağını vurgulayan Dr. Levent Biler, Boğaziçi turizmine de ilginin artacağını belirtti.

Sulak alanı tatlı su ile besleyen Mazı çayının ıslah edileceğini ve buraya istenmeyen atıkların deşarjının engelleneceğinin de altını çizen Dr. Levent Biler, kuşların yavrulama ortamını genişleteceklerini söyledi.

Gerek mahalle ve gerekse site sakinlerinin, çalışmaların yerleşime ve imara açılmaya mı yönelik endişelerinin kesinlikle gereksiz olduğunu belirten Biler, vatandaşları bir hayli rahatlattı.

Mahalle sakinleri, sulak alanda oluşan koku ve kirliliğin çevredeki yerleşim alanlarından ve vidanjörlerle deşarj edilen lağım suları olduğunu iddia ederek, proje içerisinde mahallenin en  önemli sorunu olan kanalizasyon şebekesi yatırımının mutlaka yer almasını istediler.

202014_bogazici_calistay2_e93c0.jpg

Verilen önerilerin en dikkat çekici olanı; proje çalışma grubu içerisine çevre platformlarından, mahalleliden ve site yönetimlerinden kişilerin de katılması talebi oldu.

Proje değerlendirme kurulu içerisinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi dışından da bilim adamlarının olması, dikkat çekici bir vurguydu.

Sulak alan kenarında 2008 yılında faaliyete geçen 900 dekar genişlikteki golf sahasının da göçmen kuşların yaşam alanlarını etkilediği ve kesinlikle kapatılması gerektiği vurgulansa da, böyle bir kamulaştırmanın proje içerisinde olmadığı yönetici tarafından ifade edildi.

Boğaziçi Mahallesi için böylesine önem taşıyan toplantının mahalle halkına duyurulmamasının, mahallelinin katılıma ilgisizliğini doğurduğu ve bundan sonra yapılacak olan toplantılarda daha sağlıklı iletişim kurulması temenni edildi.

202014_bogazici_calistay7_d86c6.jpg

202014_bogazici_calistay6_87fac.jpg

202014_bogazici_calistay_908fb.jpg

202014_bogazici_calistay1_83d57.jpg