Zatürre Aşısı Koronadan korur mu?

Zatürre bir akciğer, koronavirüs de ağırlıklı olarak akciğer rahatsızlığı olması nedeniyle; pekçok kişi zatürre aşısı olursam, koronadan kendimi koruyabilir miyim diye bir arayışa giriyor ve bu sorunun yanıtını hekimlerden öğrenmeye çalışıyor.

20200914_zature_nevzat_b4de3.jpg

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Uzman hekimler, zatürrenin birçok mikroorganizmalarla oluşan bir akciğer hastalığı olmakla birlikte, en sık hastalık nedeninin bakteriler olduğunu belirtirken, ancak pandemiye neden olan SARS-Cov2 virüs grubu mikroorganizmalar için de şöyle konuşuyorlar: “Mikro organizmalar, akciğerler yanında başka sistemleri tutmakla birlikte, insanlarda akciğerler tutulmuşsa eğer; solunum sıkıntısına yani nefes darlığına neden olur. Nefes darlığı ise insanlarda ölüme neden olur.”

İKİ HASTALIĞIN FARKLARI!

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Ümit Özbek, Zatürre ve koronavirüsün birbirine karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekerek bu iki hastalığı şöyle tanımlıyor:

Zatürre ya da tıbbi adıyla pnömoni; akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler başta olmak üzere virüsler, mantarlar ve nadiren parazitlerin neden olduğu akciğer enfeksiyonu olarak da tanımlanabilir.

Koronavirüs ise solunum yolu ile bulaşır. Yani mikrop, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir. Virüs, tabii ki öpüşmek ve en yaygın olarak ellerle de bulaşır. Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, “inkübasyon dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır. Kuluçka süresinin 2-14 gün olduğu düşünülüyor. Corona Virüs (Koronavirüs) belirtileri şunlardır: Ateş, kuru öksürük, solunum güçlüğü, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, ishal ve baş ağrısı.

ZATÜRRE AŞISINI KİMLER YAPTIRMALI?

Göğüs Hasatlıkları Uzmanı Dr. Özbek; zatürre aşısının kesinlikle koronadan korunmayla ilgisinin bulunmadığını ve iki hastalığın birbirinden farklı tıbbi özelliklerinin bulunduğunu belirtiyor. Mevsimsel grip aşısının da koronadan korumadığını ifade ediyor. Dr Özbek, bu ayrımlara vurgu yaptıktan sonra da kimlerin zatürre aşısı olabileceğini şöyle açıklıyor: “65 yaş üstünde olanlar, KOAH gibi bronşiektazi gibi kronik akciğer rahatsızlığı olanlar, kronik kalp ve böbrek yetmezliği olanlar, onkoloji(kanser) hastaları, immun sistem(savunma sistemi) yetersizliği olanlar.”

20200914_zature_nevzat1_6a062.jpg