Kurban Bayramımız kutlu olsun

Bu yıl 31 Temmuz 03 Ağustos 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar son hazırlıklarını yapmaya devam ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı Koronavirüs salgını sebebiyle sosyal mesafe ve hijyen kurallarına özen gösterilerek kutlanacak.

20200730_kurban_bayramiilk_edf45.jpg

İslam Alemi için iki önemli dini bayramdan biri olan Kurban Bayramı hareketliği ilçemizde de başladı. 4 günlük bayram tatilini yaşadıkları yerde geçirecek vatandaşlar gerek kurbanlık alımı gerekse de bayram hazırlıklarını tamamlama telaşı içerisine girdiler.

Kurban Bayramı’nda da dikkat!

Yetkililer tarafından, Kurban Bayramı süresince Covid-19 salgını sebebiyle vatandaşların tedbirli olması gerektiği bildirildi. Bayram namazına gidecek vatandaşların abdestlerini evlerinde almaları, namaza herkesin kendi seccadesi ile gitmesi ve namazı sosyal mesafe kuralına göre maskeli kılmaları gerektiği bildirildi. Bu yıl Kurban Bayramı’nda ayrıca Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenmemek adına toplu bayramlaşma ve kalabalık bayram yemeklerinin düzenlenmemesi gerektiği vurgulandı.

Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların, tebrikleri telefonla kabul etmeleri ve hiçbir şekilde el sıkma, kucaklaşma olmaması gerektiğini ifade eden yetkililer, bayramda bir araya gelinecekse açık havanın tercih edilmesi gerektiğini söylediler.

Bayramın yaygın uygulanan âdetlerinden biri olan mezarlık ziyaretlerinin mümkün olduğu kadar az kişi ile yapılması, kısa tutulması ve ziyaretçilerin mutlaka maske takması, eldiven kullanması ve yanlarında alkol bazlı el antiseptikleri taşıması gerektiği vurgulandı.

Güvenlik önlemleri de arttırıldı

Bayram dolayısıyla, geçmiş yıllarda yaşanan trafik kazalarının bu sene yaşanmaması ya da en aza indirilmesi, kazalarda meydana gelen can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi için tüm yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de denetimler sıklaştırıldı. Güvenlik güçleri ilçenin tüm giriş-çıkış noktalarında kontrolleri sıklaştırırken sürücüleri, trafik kurallarına uymaları konusunda uyarıyor. Trafik ekiplerinin yanı sıra asayiş ekiplerinin de görev alacağı denetimlerle vatandaşların bayramı, huzur ve güven içerisinde geçirmesi sağlanacak.

Kutlama programı

31 Temmuz 2020 Cuma günü başlayıp 03 Ağustos Pazartesi günü sona erecek olan Kurban Bayramı resmi kutlama programı da açıklandı. Milas Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada; “31 Temmuz 2020 Cuma günü saat 14-14.30 arasında Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda, sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda bayramlaşma töreni yapılacaktır. Aynı gün program çerçevesinde minimum sayıda katılımcının iştirakiyle bayramlaşma ziyaretleri olacaktır. Tüm kamu kurum ve kurulışları mensupları ile Milaslı hemşehrilerimiz bayramlaşmaya davetlidir” denildi.

31 Temmuz 2020 Cuma günü saat 14’te Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda Milas Kaymakamlığı tarafından düzenlenen ‘halkla bayramlaşma’ programının ardından katılımcılar sırasıyla;

Saat 14.30’da Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü, saat 14.45’te Milas İlçe Jandarma Komutanlığı, saat 15’te Milas M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve saat 15.15’te Muğla Büyükşehir İtfaiye çalışanları ile bayramlaşacak.

Radyo Gözlem, Ajans Gözlem, Gazete Güney Ege ve habermilas.com internet haber portalı olarak tüm Milaslıların Kurban Bayramı'nı kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini temenni ediyoruz.

Related Articles