Gaziler Günü kutlandı

Milas’ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

20200919_gaziler_manset_a60f5.jpg

Milas Atapark’ta gerçekleştirilen törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Garnizon Komutanı Vekili, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Başkanı Mehmet Sarban ve gazilerimiz, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve çelenk sunumuyla başlayan kutlama programında konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Başkanı Mehmet Sarban, “Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir” diyerek, milli mücadeleyi başlatan, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Sakarya Meydan Savaşı’ndan sonra 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce gazilik ünvanı verildiğini ve her yıl 19 Eylül’ün Gaziler Günü olarak kutlandığını belirtti.

Sarban, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu karar devletimizin ve milletimizin gazilerimize verdiği önemi onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesidir. Ülkemiz topraklarının bulunduğu bölge ve stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca daima düşmanların hedefi haline gelmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız olarak yaşamış olan yüce Türk Milleti canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını hedef alan her saldırıya binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına korumasını bilmiştir. Bilmeye de devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Konuşmanın ardından, boğa güreşi düzenleyerek Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’ne gazilerimizin kullanımı için araç alınmasına katkı sunan muhtarlara protokol tarafından plaket verildi.

19 Eylül Gaziler Günü programı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi binası önünde devam etti. Programda, ebediyete intikal eden gazilerimiz ve şehitlerimiz için dua okundu.

Pandemi dolayısıyla adeta bir sağlık savaşı verildiğini ifade eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, kimsenin bu mücadeleyi sekteye uğratmamasını, maske-hijyen-fiziki mesafe kurallarına riayet edilmesini istedi.

Kovid-19 sebebiyle kutlama etkinliğini kısa tutmak durumunda kaldıklarını söyleyen Kaymakam Arslan, “Vatan uğrunda emsalsiz kahramanlıkları ile destanlaşan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” diye konuştu.

Gaziler Günü programı, gazilerimizle hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

20200919_gaziler_2_9a3f7.jpg

20200919_gaziler_3_d1f44.jpg

20200919_gaziler_4_f55ed.jpg

20200919_gaziler_8_d6faa.jpg

20200919_gaziler_9_f5769.jpg

20200919_gaziler_6_433a0.jpg

20200919_gaziler_10_da669.jpg