Bunları yaparsanız otomobiliniz yanar!

Milas Sanayi Sitesi’nde oto tamir ustası Erhan Yıldırım, son dönemde sık sık yaşanan araç yangınları konusunda sürücülere hayati uyarılarda bulundu.

20200801_otomobil_yangini_manset_6c042.jpg

Milas’ta yaz başından bu yana, trafikte seyir halindeki yada park halindeki birçok araç yangına maruz kaldı. Genellikle maddi hasarla sonuçlanan araç yangınlarında, yaralanan ve ölen yaşamaması herkesi sevindirirken araçlarda oluşan maddi hasar sürücüleri üzdü. 

Araç yangınlarındaki artış, araç bakımlarını ve yangına karşı alınabilecek tedbirleri de gündeme getirdi.

Milas Sanayi Sitesi’nde 6. Cadde’de oto tamir dükkanı işleten tecrübeli isim 42 yaşındaki Erhan Yıldırım, habermilas.com’a özel açıklama yaparak, araç yangınına karşı merak edilen birçok konuyu aydınlattı ve sürücülerin yapması / yapmaması gereken davranışları söyledi.  

Çocuk yaşlarda sanayide çıraklığa başladığını söyleyen Erhan usta, hayatının 30 yılını bir fiil araç tamiri yaparak geçirdiğini anlattı. Bu süre zarfından birçok araç arızasıyla karşılaştığını ifade eden Erhan usta, araç yangınları konusunda belli başlı sorunların yaz kış fark etmeksizin yangına sebebiyet verdiğini belirtti.

20200801_otomobil_yangini_6_f1b4f.jpg

Erhan usta, araç yangınlarının sebeplerine bakıldığında yangınların; aracın elektrik aksamındaki bağlantı hatalarından, eskimiş kablolardan, motor aksamındaki ve klima kısmındaki arızalardan, LPG bağlantılarındaki sorunlardan ve müzik sistemi için gelişi güzel döşenen elektrik sisteminden kaynaklandığına dikkat çekti.

20200801_otomobil_yangini_2_3fee0.jpg

ARACINIZIN ORİJİNALLİĞİNİ BOZMAYIN!

Bu sorunların bazen sürücünün ihmali bazen ise araca müdahale eden yerin yetkin olmamasından kaynaklandığını söyleyen Erhan Usta, “Öncelikle her konuda aracınızın orijinalliğini asla bozmayın. Ufak tefek modifiye müdahaleler büyük sorunlara sebep olabilir. Çünkü kullandığınız araçlar ciddi bir mühendislik ve hesaplamayla üretiliyor. Siz bu orijinalliği bozarak sorunlara davetiye çıkarıyorsunuz.” dedi.

Sürücülere, araçlarının periyodik bakımlarını aksatmadan, zamanında işin ehli olan yerlerde yaptırmalarını tavsiye eden Erhan usta, araç yangınlarına karşı mutlaka yangın tüpü bulundurulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Araçlardaki yangınlar genellikle LPG, benzin gibi yakıt kaçaklarından kaynaklanır. Bu kaçaklar yazın aşırı sıcakla birlikte hareket eden araçta hızla yangına sebep olur. İkinci sebep elektrik aksamındaki yanlış bağlantılardır. Bu bağlantılar elektrik sisteminde hızla sorun çıkarır ve yangın çıkartır. Araç yangından önce bir sinyal verir, arıza göstergelerinden biri yanar. Bu arıza lambalarına dikkat etmek gerekir. LPG’de de belirli bir kilometrede bakım yapılır. Bu bakımları da aksatmadan yapmak gerekir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde araç yangınlarıyla karşılaşma olasılığınız bir hayli düşer.”

20200801_otomobil_yangini_4_ab7ac.jpg
20200801_otomobil_yangini_7_d4138.jpg

Related Articles