GÜÇLÜ BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİ!...

MİLAS - 2017-01-10 14:33:17

Advert
GÜÇLÜ BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİ!...
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Akbulut, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, günümüzde basın organlarının büyük bir bölümünün siyasi güçlerle bağının bulunduğuna ve bunu yokmuş gibi gösterme gayretinin, objektiflik kılıfının altına gizlenerek inatla ve “başarılı” bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çekerek, “Oysaki güdümsüz, güçlü bir basın anlayışı, güçlü gazeteci ve güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır” dedi.

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir basın…

Açıklamasında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlayan Akbulut, basın mesleğinin icrasında emek veren basın mensuplarının haklarını düzenleyen 212 sayılı kanunun 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve bu tarihin de ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kabul edildiğini kaydetti.

Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birinin bağımsız basın olduğunu vurgulayan Başkan Akbulut, “Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bütün bu faaliyetlerin, bir toplumun kültürel ve düşünsel dünyasıyla ilgili faaliyetler olduğu düşünülürse, basın sektörünün modern toplumlar için önemi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır” dedi.

Sözlerini, ülkemizde objektif olmanın, vicdan ve akılla gazetecilik yapmanın zor olduğu uzun dönemler yaşandığına dikkat çekerek sürdüren Akbulut, “Günümüzde basın organlarının büyük bir bölümünün siyasi güçlerle bağı bulunmakta ve bunu yokmuş gibi gösterme gayreti, objektiflik kılıfının altına gizlenerek inatla ve başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Oysaki güdümsüz, güçlü bir basın anlayışı, güçlü gazeteci ve güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır. Toplumun gelişimi ve kalkınma süreci de, basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olacaktır” dedi.

Açıklamasında daha sonra, mesai saati olmayan ve 24 saat sürekli görevinin başında olan basın çalışanlarının bu yoğun çalışmaya rağmen toplumun en fakir kesimleri arasında yeraldığını dile getiren MGC Başkanı Süleyman Akbulut, bu kadar çalışıp ekonomik darbe yiyen başka bir meslek grubu olmadığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ve siyasi parti genel başkanlarının bir an önce Basın için çalışma başlatmalarını bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.”

Sende Yorumla...
MGC MİLAS TEMSİLCİSİ ÇAYIRLI SEÇİLDİ…

MGC MİLAS TEMSİLCİSİ ÇAYIRLI SEÇİLDİ…

11:04 - MİLAS

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI ERGUN’DAN ZİYARET…

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI ERGUN’DAN ZİYARET…

14:44 - MİLAS

TATİL İÇİN GELDİLER… ÖREN’DE YAKALANDILAR…

TATİL İÇİN GELDİLER… ÖREN’DE YAKALANDILAR…

14:37 - MİLAS

İŞTE MUĞLA ADAYLARIMIZ…

İŞTE MUĞLA ADAYLARIMIZ…

17:56 - MİLAS

SÜRÜCÜ VE YOLCULARA DÜNYA SÜT GÜNÜ SÜRPRİZİ…

SÜRÜCÜ VE YOLCULARA DÜNYA SÜT GÜNÜ SÜRPRİZİ…

15:55 - MİLAS