Advert
Advert
ÖLÜLER, ALTIN TAKMAZ!.
Gülden SÖKELİOĞLU...

ÖLÜLER, ALTIN TAKMAZ!.

Bu içerik 878 kez okundu.

Kazdağları'nda altın aramak için, Kanadalı Alamos Gold şirketinin taşeronu olan, Doğu Biga Madencilik şirketinin 195000 ağacı keserek katliam yapması, halk üzerinde çok büyük bir tepki oluşturdu.

Oysa ÇED raporuna göre 45000 ağaç kesmesi gerekiyordu.

Kazdağları'nda, temiz su havzası olan Atikhisar Barajı'na yakın olan bölgede, siyanürlü altın arama çalışmaları nedeniyle insana ve doğaya karşı duyarlı olan sivil toplum kuruluşları su nöbeti tutmaya başladılar.

Çanakkale'ye 30 km. uzaklıktaki bu maden sahasında, altını ayrıştırmak için kullanılacak olan, tonlarca siyanür (çok etkili bir kimyasal zehir) toprağa ve yeraltı sularına karışarak tüm canlıları etkileyecek ve toplu ölümlere sebep olacaktır. Siyanürün 0,2 gramı bile 70 kg. ağırlığındaki bir insanı birkaç dakikada öldürebiliyor...

Dünyanın en güvenli sayılan altın işletmelerinde (siyanürlü) bile çevre felaketleri yaşanmıştır; bizde de  böyle bir felaketin olmayacağını kim garanti edebilir?.

Oysa, Kazdağları; dünyanın en zengin oksijen deposu olması, çok büyük su kaynakları, sadece o bölgeye has endemik bitkileri,

ilkçağ' dan beri yaşayan  efsaneleri ile ayrı bir hazinedir...

-Tarihte ilk güzellik yarışması, Kazdağları'nda (İda Dağı) olmuştur:

İzmir'de (Smyrna) yaşayan Yunanlı şair, Homeros İlyada adlı eserinde, Truva Savaşı'na sebep olan tarihteki ilk güzellik yarışmasının İda Dağı'ında olduğunu anlatır:

Eski Yunan mitolojisinde, tanrılar tanrısı Zeus; üç güzel tanrıça (Hera, Athena ve Afrodit) arasından en güzelini seçmesi için Troialı (Çanakkaleli) Paris'i görevlendirir.

Hera, sonsuz zenginlik ve Asya Krallığını vaadeder...

Athena, daima zafere koşan bir komutanlığı ve bilgeliği vaadeder...

Afrodit ise, dünyanın en güzel kadınını vaadeder.

Ve...Paris, altın elmayı Afrodit'e uzatır...

Afrodit'in vaatettiği bu güzel kadın, Yunan kralı, Menelaos'un karısı, Spartalı Helen'dir.

Paris'in Helen'i kaçırması Yunanlıların Troiya'ya (Çanakkale) savaş açmasına ve yakılıp yıkılmasına sebep olacaktır.

-Eski Yunan efsanelerine göre, tanrılar tanrısı Zeus, Kazdağları'nda doğmuştur... Afrodit, ilk kez burada aşık olmuştur.

-Sarıkız Efsanesi Kazdağları'nda yaşanmıştır:

Sarıkız, Edremit'in Güre Köyü'nde babası ile yaşar. Babası Hacca gidince, çok güzel olan Sarıkız'a çok talipli çıkar ama o hiç birine yüz vermez ve o'na iftira atarlar. Babası köye dönünce, köylüler, kızın babasına onun kötü yola düştüğünü ve öldürmesini isterler. O'da Sarıkız'a kıyamaz ve 5-10 kaz ile Kazdağları'na bırakır, öldürdüğünü söyler ve köyü terk eder. Yıllar sonra geri döndüğünde kızından bir tas su ister, O' da dağın tepesindeki körfezden bir tas su alır ve babasına verir. Babası Sarıkız'ın erdiğine inanır. Sarıkız'ın mezarı Kazdağı'nın tepesinde, babasınınki ise dağın ayrı bir tepesindedir.

-Hasanboğuldu Efsanesi ise yine Kazdağları'nda yaşanmıştır:

İki ayrı köyün gençleri olan Hasan ve Emine'nin aşklarının ölümsüzleştiği, Hasan'ın boğulduğu yerde, Emine'de intihar etmiştir.

- Kazdağları;

Troyalılar, Lidyalılar, Hititler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılara yurt olmuş ve bu medeniyetlerden bugüne izler kalmıştır.

- 1.Dünya Savaşı içinde yer alan Çanakkale Savaşları ise ayrı bir destandır... Çanakkale Boğazı'nı geçmek isteyen emperyalist (sömürgeci) devletler amacına ulaşamadılar ve geride binlerce şehit ve yaralı bıraktılar...

Şehit kanlarıyla sulan bu toprakları 103 yıl sonra siyanürle sulamak istiyorlar... Türk Ulusu buna izin vermeyecektir...

Eski çağlardan beri çok önemli bir konumda olan, çok zengin tarih, kültür, doğa ve su kaynaklarına sahip olan Kazdağları, altın yumurtlayan bir tavuktur...

Ama ne yazık ki altın uğruna yolunmak isteniyor...

Eğer bu talan durdurulmaz ise doğa, canlılar ve insanlar ölecek...

Oysa...

Ölüler, altın takmaz!.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sultan Acar     2019-08-04 Çok güzel yazı
HÜSEYİN TURAN     2019-07-30 Keşke tüm bu yazılarınızı bir kitap haline getirseydiniz.ileride okuma yoksunu görme özürlü bu halk belki okurdu. Derim.sevgiler aydın insan.