Advert
Advert
SENARYO…
Gülden SÖKELİOĞLU...

SENARYO…

Bu içerik 2497 kez okundu.

19.Yüzyıldan itibaren sömürgeci devletler, başta İngiltere olmak üzere Avrupa devletleri ve Rusya, Osmanlı imparatorluğunu parçalamak için çeşitli senaryolar uyguladılar;

Çıkardıkları savaşlarla Osmanlı İmparatorluğunu toprak kaybına uğrattılar. Trablusgarb, Balkan, 1. Dünya Savaşları’nda pek çok cephede savaşan Osmanlı Devleti çok toprak, asker kaybetti ve ekonomik zarara uğradı.

Doymak bilmeyen hırslarıyla İngiltere, Fransa başta olmak üzere batılı devletler ve sömürgesi olan milletler, Türklerin elinde kalan Anadolu ve Trakya topraklarını almak için işgal ettiler, ama bu sefer onlara 'Dur' diyecek olan bir önder Mustafa Kemal çıkacaktır. İşgalci İngiliz, Fransız, Yunanlı, Ermenilere karşı Türk Ulusu, Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde haklı savaşını kazanmış ve emperyalist devletlere gerekli cevabı vermiştir.

Türk Kurtuluş Mücadelesi, Asya ve Afrika'daki mazlum milletlere örnek olmuş; İngiliz sömürgesi olan, Mısır, Irak ve Hindistan'ın; Fransız sömürgesi olan, Fas, Cezayir, Tunus ve Suriye'nin özgürleşmesinde rol oynamıştır.

Hindistan'ın özgürlük savaşçısı Gandhi, Küba'nın önderi Fidel Castro ve büyük devrimci Che Guevara, Atatürk'ü ve Türk Kurtuluş mücadelesini örnek almışlardır. Che Guevara Bolivya'da öldürüldüğünde çantasında, Atatürk'ün 'Nutuk' adlı eseri vardır.

Güçlü devletlerin, doğal kaynaklar yönünden zengin olan yoksul milletleri sömürmesi olan emperyalizm günümüzde de faaliyette; ABD emperyalizmi, bir senaryo yazıyor:

'BOP' denilen bu senaryo ile Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya'da yer alan 22 devletin haritalarını değiştirmeyi hedeflemiş ve yeraltı zenginliklerini, petrol kaynaklarını ele geçirmeyi planlamıştır.' BOP'-Büyük Ortadoğu Projesi denilen bu senaryonun uygulanmasıyla, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır gibi Kuzey Afrika ülkelerinde 'Arap Baharı' adı altında ayaklanmalar çıkarıldı ve yönetimler değiştirildi. Irak'ta, devlet başkanı Saddam'ın, nükleer bomba ürettiği bahanesi ve 'özgürlük' vaadi ile Irak işgal edildi; Irak'taki, Dünyanın en eski medeniyetlerinden olan, Mezopotamya(Sümer, Babil, Akad, Elam, Asur) medeniyetlerine ait,5000 yıllık paha biçilemeyen tarihi eserler, işgalci Amerikan askerleri tarafından kaçırıldı.

Peki!!!! Irak'a, özgürlük geldi mi? Bugün, Irak paramparça ve kan gölüne döndü.

Suriye' ye de,' özgürlük' !!! getirmek ve Esat yönetimini devirmek amacıyla; başta' Işid' olmak üzere, batılı devletlerin maşası olan terör örgütleri tarafından işgal edildi. Suriye'yi tam olarak ele geçiremediler ama paramparça oldu ve toprak bütünlüğü bozuldu. Bu arada, savaş nedeniyle çok acılar yaşandı; Suriye'deki Ezidi halkı, Işid militanları tarafından katledildi, kadınları ve kızları köle pazarlarında satıldı; insanlar korkunç bir şekilde infaz edildi: sözde, şeriat adına!!!!!

Suriye'deki savaştan kaçan mültecilerin Avrupa'ya gitmek isterken, Ege Denizi'nin karanlık sularında boğulmaları ayrı bir dram.3 milyon Suriyeli ülkemizde mülteci konumunda.

Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan bu acıların ve dramların sebebi ve ülkemizde yaşanan terör olaylarının amacı; batılı emperyalist devletlerin, bu ülkelerin petrol başta olmak üzere yeraltı zenginliklerine ve su kaynaklarına sahip olma arzularıdır. Rejimleri değiştirilen veya değiştirilmek istenen bu ülkelerin ortak özellikleri: Türk Kurtuluş Savaşı'nı örnek almaları 1. Cumhuriyet yönetimi olmalarıdır.

Şimdi, 'Kanlı Senaryo' gereği, Sömürgeci devletlerin hedefinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Batılı devletlerin desteğindeki terör örgütlerinin gerçekleştirdiği bombalı saldırılar, birlik ve beraberliğimizin, millet olma bilincinin harcını kemirmektedir.

Terör eylemleri sonunda çok can kayıplarının ortaya çıkması; içte ve dışta savaş halinde olmamız; komşularımız ve dış devletlerle gergin ilişkiler nedeniyle ekonominin bozulması; işsizlik ve yoksulluğun sürekli artması, Türk halkının umutlarını yok ediyor.

 Bizi millet olarak bir arada tutan bağların kopmaması için; yöneticilerin, devlet adamlarının ayrıştırıcı, şiddet içeren söylemlerinden uzak durmaları, terör eylemlerini önlemek için her türlü tedbirleri almaları, eşitliğe ve adalete önem vermeleri gerekmektedir.

Atatürk'ün, 'Yurtta Barış, Dünyada Barış' sözünün gerçekleşmesi ve insanlarımızın, gelecekten umutlu ve mutlu olması dileğiyle...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sevilay     2018-07-13 Emeğine sağlık,önce anıları ardından bu yazını okudum. Emeğine sağlık Güldenciğim