Advert
Advert
EL- VALİ
Gülden SÖKELİOĞLU...

EL- VALİ

Bu içerik 622 kez okundu.

El-Vali; Allah'ın isimlerinden biridir ve 'Bütün kâinatı idare eden' anlamına gelir.

Vali; ildeki en üst mülki amirdir ve ilinde yaşayan herkesi en iyi şekilde idare edendir.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde, İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, YSK'nın seçimleri usulsüz bir şekilde iptal etmesi üzerine, mazbatası elinden alındı.

Ve... Yeniden seçim süreci yaşandı. 23 Haziran'da yeniden yapılacak olan seçimde; iki aday yeniden projelerini anlatmaya ve mitingler, toplantılar yapmaya başladılar.

Ancak geçenlerde,

Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ve heyetini, Ordu havalimanındaki Vip salonundan Ordu Valisi'nin emri üzerine dışarı çıkartılıyor.

Bu arada karışıklık çıkıyor ve söylenmeyen bir söz üzerinden fırtına kopartılıyor. Oysa Vali idare edendir ve bütün vatandaşların huzur ve güveninden sorumludur.

Vali demiş iken...

Şimdi Osmanlı Devleti'nin son dönemine gidelim.

Osmanlı Devleti'nin 1.Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri'ne yenilmesi ve imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması gereğince bütün toprakları İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar tarafından işgal edilir...

 Karadeniz topraklarını işgal eden İngilizlere güvenen Rumlar, Türklere saldırmaya ve Türklerde kendilerini savununca orada çıkan karışıklığı düzeltmesi için bir Osmanlı subayı olan M. Kemal,  9.Ordu Müfettişi olarak, padişah tarafından görevlendirilir.

O da 16 Mayıs 1919'da İstanbul'dan, Bandırma vapuru ile yola çıkar ve 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaşır...

Hedefi; Karadeniz Bölgesindeki Türklerin direnişini örgütlemektir...

Önce Amasya Genelgesi'ni yayınlar: Vatanın tehlikede olduğu, Miletin kendi iradesini kendisinin belirlemesi, işgale karşı direnilmesi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin yapılması, ve Milli Meclis'in kurulması üzerinde durulur...

Ülke toprakları işgal altına girince, vatanını ve namusunu korumak için, Anadolu'nun her yerinde kurulan müdafaa-i hukuk cemiyetlerinden olan Trabzon ve Erzurum Müdafaa-i hukuk cemiyetlerinin çağrısı üzerine, Erzurum'da bir kongre yapılması kararlaştırılır. Elazığ ve Diyarbakır valilerinin engeli üzerine bu şehirlerden üyeler Erzurum'a gidemez.

İngiliz hükümetinin, Osmanlı Devleti Hükümeti'nin, (Damat Ferit) tüm engeline rağmen Erzurum Kongresi (23 Temmuz-7 Ağustos 1919) yapılır…

Harbiye Nezareti (Savaş Bakanlığı) ise Kazım Karabekir Paşa'dan M. Kemal'i ve Rauf (Orbay) bey'i tutuklamasını ister; o da M Kemal gibi seçkin bir askeri tutuklayamayacağını, bunun halk ve ordu tarafından iyi karşılanmayacağını belirtir.

Daha sonra, 4-11 Eylül 1919'da yapılan Sivas Kongresi'ne de Ankara ve çevre illerin valilerinin baskısı üzerine delege seçimleri yapılamaz ve Sivas Kongresi'ne katılamazlar.

Mustafa Kemal'e Milli mücadele sırasında; gözdağı verilir, rütbeleri elinden alınır, tutuklanmak istenir, vatan haini ilan edilir, İstanbul Müftüsü tarafından' katli vaciptir' denir, ama Ankara Müftüsü Rıfat(Börekçi)Efendi M. Kemal'in ve Milli mücadelenin desteklenmesi gerektiğini belirtir... Ve ... Sonunda bütün topraklarımızı işgal eden düşmanlara ve işbirlikçilerine karşı haklı dava zaferle sonuçlanır.

Kazandığı mazbata elinden alınan, seçilmiş İstanbul Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu'da 23 Haziran'da haklı davasını tekrar kazanacak; bütün kötülüklere, engellemelere rağmen, hak ve adalet yerini bulacak...

Sevgi, iyilik ve güzellik kazanacak...

Herşey çok güzel olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500