Advert
Advert
KADIN HAKLARI…
Gülden SÖKELİOĞLU...

KADIN HAKLARI…

Bu içerik 2072 kez okundu.

Bugün, 5 Aralık 1934'de, M.Kemal Atatürk tarafından, Türk kadınlarına Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verilişinin yıl dönümü.

1935'te yapılan Genel Seçim'de 18 kadın milletvekili TBMM 'ne girdi.

2 Aralık cuma günü, Bodrum Kent Konseyi Cumhuriyet Atölyesi, Çalışma Grubu'nun katkılarıyla, CHP Bodrum İlçe Örgütü'nün düzenlediği 'Cumhuriyet'in Getirdikleri ve Günümüzde Kadın Hakları' konulu panelde, 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün torunu, CHP Ankara Mv. Gülsün Bilgehan '1935'te, TBMM' ne giren 18 kadın milletvekili ile Türkiye'nin, dünyada 2. olduğunu ama günümüzde kadın temsili açısından, 193 ülke arasında 127. olduğunu' söyledi. Bu oranlar, Türk kadınlarının haklarına yeteri kadar sahip çıkamadığını gösteriyor.

Peki neden bu günlere geldik?

Ortaçağ Avrupa'sında kadınlar, şeytan olarak görülüp, cayır cayır yakılırken; 21.yüzyıl Türkiye'sinde maalesef değişen bir şey yok ve her geçen gün, kadınlarımıza uygulanan şiddetin dozu artıyor ve ne yazık ki devlet yeterli önlem almıyor.

Avrupa ülkelerinde kadınlar, zorlu mücadelelerden sonra ve Türk kadınlarından yıllar sonra, seçme ve seçilme haklarını elde ettiler; Türk kadınları ise, Atatürk'ün kendilerine hazır sunduğu haklarının kıymetini bilemedi.

1935 yılında, Türk kadınları Meclis'e girdikten sonra, Dünya'da ilk defa, 'Milletlerarası İlk Kadın Kongresi', 18-24 Nisan 1935'te, Atatürk'ün himayesinde, İstanbul'da toplanmış; gelen konuklar arasında, ünlü nükleer fizikçi Madam Curie' de vardır. Mustafa Kemal, Türk kadınlarının hiç bir alanda, erkeklerden ve Avrupa'lı kadınlardan geri kalmayacakları yolundaki inancını da şu sözlerle belirtmiştir:

'Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip, donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın, Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.'

Türk kadınını layık olduğu seviyeye çıkarmak için, her çabayı gösteren; sosyal- siyasal- hukuk- ekonomik yönden kadınlarımızı güçlü kılmak isteyen büyük önder, M. Kemal Atatürk'e layık olabildik mi?

Hayır !!!

1921'de, Temp Gazetesi yazarı Madam Berthe G. Gaulis'in ,'Türk kadınının hakları nasıl olacak'? sorusuna, Atatürk, 'Tam eşitlik; bizim hakların hepsine sahip olacaklar' demiştir.

Türk Kadınları !!!

 Artık uyanmanın zamanı geldi... ve hatta geçiyor.

Eğer, Arap ülkelerindeki kadınlar gibi, erkeğin kölesi olmak istemiyorsanız; size, Atatürk tarafından sunulan haklarınıza sahip çıkın. Aksi takdirde,' kadın hakları' diye bir şey kalmayacak.

Türk kadınları; zekâsına, yaratıcı gücüne, mücadele azmine güvenmeyenleri, hiç bir zaman affetmeyecek ve haklarının ellerinden alınmasına, asla izin vermeyecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500