Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
ELA   GÖZLÜ   PARS   CELİLE
Turgay MUTLU...

ELA GÖZLÜ PARS CELİLE

Bu içerik 790 kez okundu.

Annelerin ninnilerinden

    Spikerin okuduğu habere kadar,

    Yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı ,

    Anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık,

    Anlamak gideni ve gelmekte olanı.

Nazım  Hikmet

 Mavi Gözlü Dev Nazım Hikmet Ran ya da kısaca Nazım Hikmet, Türk şair, oyun yazarı, ‘’ Romantik Komünist’’ ve ‘’ Romantik Devrimci ‘’ olarak tanımlanır. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Işıklarda uyusun. Nazım’ın annesinin romanı, Celile. Destek Yayınları tarafından basımı yapılan 416 sayfalık kitabı büyük bir keyifle okudum. Çok etkileyici  bir roman. Mutlaka okuyunuz, seveceksiniz.  Özellikle ressamlar ve resim severler okumalıdır. Çünkü bu yürekli güzel kadınının resimleri o dönemde çok büyük ilgi görüyordu. Hoş bu dönemde de kıymetini bilenler var ama bu güzel romanı okuyunca daha çok merak edeceksiniz Ayşe Celile Hanımı. ‘’Celile, Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi, Osmanlı’nın ilk nü ressamıydı.’’ Diye başlıyor Osman Başlıgil’in ‘’ Ela Gözlü Pars; Celile’’ adlı romanı. ‘Celile’ gerçek yaşamdan alınmış kişiler ve olayların kurgulanmış hali. Celile hem güzelliği hem de ressamlığı ile ünlüydü İstanbul’da. Celile’nin Nazım’a hamileliği ile başlayan romanın arka planında Osmanlı’nın bir imparatorluktan çıkıp Cumhuriyete evrilen tarih yer alıyor. Celile, kocası Hikmet ile hiçbir zaman iyi olmayan araları Celile’nin yaşamına Kemal’in (Yahya Kemal Beyatlı) girmesiyle bir sona gelir ve boşanırlar. Nazım bu ilişkiye karşıdır. Nazım’ın aynı zamanda hocası olan Kemal, hem Nazım’dan çekinir hem de Celile gibi özgür bir kadınla evlenmeye cesaret edemez ve aşk sonlanır. Celile kendini Paris’in ve resim çalışmalarının kucağına atar. Yahya Kemal’in ‘’ Sessiz Gemi’’ adlı şiiri Celile için yazılmıştır. Celile’nin Marcel adındaki Fransız arkadaşı dert ortağıdır.

      Şimdi bu güzel romanın daha iyi tanıtımı için sizlere arka kapak yazısından bir alıntı yapayım:

Osmanlı’nın en güzel kadınlarındandı. Saray ressamı FaustoZonaro’nun rahleyi tedrisinden geçti. Paris ve Roma’da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı. Padişah hafiyeleriyle, Balkan çetecileriyle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu…Korku nedir hiç bilmedi. Gönlünü kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal’e kaptırdığında evliydi. İki çocuğu vardı. ‘’ Ela Gözlü Pars’’ diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars.

Aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? Doğurdu Celile! Oğlu Nazım Hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı.

Bu güzel romanı bir solukta okuyacaksınız…İyi okumalar efendim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500