Advert
Advert
ANNELER İSTERSE OLUR!
Hüseyin DAMGALI...

ANNELER İSTERSE OLUR!

Bu içerik 1678 kez okundu.

Aslen Arapça kökenli bir isimdir, öz, hakiki, cevher gibi anlamları olmasına rağmen akça pakça doğan anlamına da gelir. Kız ismi olarak kullanılır. Ülkemizde ise yetim büyümesine rağmen, doğduğu eve bir daha hiç gidememesine rağmen, koskoca bir millete babalık yapan bir insanın annesinin ismi olarak bilinir ve yalnızca hanımefendi olarak anılır! Zübeyde Hanım.

Bu sıkışık programım içerisinde, bizlere bahane değil çözüm üretmeyi öğreten ve bugün bu satırları Tükçe olarak yazabilmemE imkan tanıyan rahmetli Atatürk’ün sevgili validesinin ölüm yıl dönümünde bir kaç satır da olsa yazmadan yapamazdım. Kendisi bedenen 14 Ocak 1923 yılında Karşıyaka’da aramızdan ebediyete kucak açtı fakat onu ne bu halk ne de gelecek nesiller unutacaktır.

İzmir Belediyesi’nin resmi sitesinden almış olduğum bir paragrafı da aşağıda paylaşmak istiyorum:

‘’Ulu önder M. Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabri Karşıyaka İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki bir parkta yer almaktadır. Kabir, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.’’

Zübeyde Hanım da Atatürk gibi zor bir hayat gecirir. Daha 14 yaşındayken, kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük Ali Rıza Efendi ile evlenir ve Mustafa daha doğmadan önce bir çocuklarını kaybederler. 1881’de Mustafa doğmuş ve ardından 2 çocukları daha olmuştur. Mustafa henüz 7-8 yaşlarındayken Zübeyde Hanım önce eşini kaybeder 1888’de ve ardından da 1889’da Atatürk’ün büyük ablası (Naciye) henüz 1 yaşındayken veremden dolayı hayata gözlerini kapayacaktır. 

Balkan Savaşları’nın ardından ikinci eşi Ragıp Bey’den de ayrılır ve İstanbul’a yerlesir. Oğlu Mustafa’yı en son Anadolu’ya çıkmadan önce 1919 yılında gördüğünü anlatmış ve padişahın oğlu için ölüm fermanı verdiğini bilmektedir. Tüm bu yalnız ve zor geçen yıllara tek başına direnmiş, diğer tüm Türk kadınları gibi o savaş yıllarının zorluklarını sonuna kadar hissetmiştir. Oğlu Mustafa’yı ise 3,5 yıl aradan sonra 14 Haziran 1922 yılında Adapazarı’nda ilk defa görecek ve bir müddet oğlunun yanında yaşayacaktır. Fakat Ankara’nın çetin kış koşullarına alışamayan Zübeyde Hanım 18 Aralık 1922’de tedavi amaçlı İzmir’e gelir. Güzel İzmir’in ve artık ülkede hakim olan güzel günlerim maAlesef daha sefasını süremeden, çok geçmeden 14 Ocak 1923’te hayata gözlerini yumar.

Hayatı zorluklarla geçmiş tüm kadınlarımızı bu vesile anmış olmak, savaş zamanı hayata gözlerini yummuş tüm şehitlerimize, Zübeyde Hanım’a ve Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet dilemiş olmak isterim…

Bir anne isterse, dünyayı değiştirebilir!

(Hüseyin Damgalı/Katar)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Caner Ekici     2019-02-13 Bursa dan selamlar Çok doğru yazmışsınız ,iyi ki siz gibi insanlar var bu ülkemde..