Advert
Advert
ANILAR...
Gülden SÖKELİOĞLU...

ANILAR...

Bu içerik 3177 kez okundu.

Öğretmenlik mesleğinin yüceliğini geçen hafta yazacaktım; utanç önergesi acilen gündeme geldiği için, bu yazı bu haftaya kaldı.

12 Eylül’den sonra, 1980 Ekim ayında, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nden, Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak mezun oldum.

İki yıllık bir bekleyişten sonra, Hakkari’ye tayinim çıktı. Rahmetli babamla birlikte, Milas’tan Ankara’ya, oradan Van’a, oradan da 2 günlük yolculuktan sonra, 26 Şubat 1982 de Hakkari’ye ulaştık ve göreve başladım. 1,5 yıl Hakkari Kız Meslek Lisesi’nde çalıştıktan sonra, Şemdinli’ye tayinim çıktı. Tam Hakkari’ye alışmışken, Şemdinli’ye tayinimin çıkmasına önce çok üzüldüm; ancak 4 yıllık görevim süresince unutulmaz anılarla ayrıldım.

Şehrin girişinde yer alan Şemdinli Lisesi’nde Sosyal Bilgiler Öğretmeni idim; ancak öğretmen yokluğu nedeniyle, Fen ve Matematik dersleri dışında bütün derslere girdim ve öğrencilere faydalı olmaya çalıştım.

Okulun yanında yer alan lojmanda yer olmadığı için, önce 9 çocuklu bir ailenin evinde kaldım; evinin bir odasını bana ayıran bu aileye minnettarım. İlk defa tandır ekmeğini orada tanıdım.

Daha sonra; lojmana, okul müdürünün dairesine taşındım. Kaldığım odada bir gece dışarıdan sesler duydum; perdeyi aralayıp baktım ki ne göreyim? Ellerinde fener olan erkekler, odanın dışından geçiyorlar; ‘ne oluyor?’ diye müdürümüze sordum. O da, Şemdinli halkının, inançları gereği, ölülerini bekletmeyip, gece gömdüklerini söyledi; çok korktuğum için o gece odamda kalamadım, çünkü odam, mezarlığın yanındaydı.

Bir diğer unutamadığım anım ise; yeni göreve başlayan iki arkadaşla birlikte kaldığımız lojmana, ısınmak için soba kurduk; odun aldık, ancak gece olduğu için taşıyamadık. Gece sabaha kadar balta sesleri geliyor,' odunlarımızı kesip götürüyorlar' diye düşündük; ama korkudan dışarıya çıkamıyorduk. Sabah olduğunda gördüğümüz manzara karşısında çok güldük: meğer sabaha kadar yağan karın, yığınlar halinde çatıdan düşerken çıkardığı sesler imiş.

Bir diğer anım ise, Şemdinli’de çalışan tüm öğretmenler olarak, bir minibüs İran ve Irak arasında yer alan Derecik’e gittik. Orada gördüğüm gelincik tarlaları ve avuç içi büyüklüğündeki gelincikler muhteşemdi. Hakkari yöresine has bir çiçek olan, 'Ters Lale' de harika bir çiçek. Bir dalın etrafında, aşağı doğru açan 7-8 lale. Ters laleye halk arasında 'ağlayan lale' de deniyor. Gelincik ve 'Ters Lale' lerden oluşan bu manzara muhteşemdi. Ancak daha sonra yaz tatili için Milas'a döndükten sonra, PKK terör örgütünün, gezmeye gittiğimiz yerden, 3 kişiyi kaçırdıklarını öğrenince, ürktüm; 'kaçırılan biz de olabilirdik' diye düşündüm ve yaşamanın güzel bir duygu olduğunu anladım.

Aradan 30 yıl geçmesine rağmen, anılarımı, öğrencilerimi, yardımsever halkını unutamadığım bu şehir, şimdi terörle anılıyor ve çok canlar yandı, çok şehitler oldu. Şehit olan askerlerimize ve öğretmenlerimize; Allah'tan rahmet diliyorum.

Türkiye'nin güneybatısındaki Milas'tan beni, güneydoğunun en ucundaki Şemdinli'ye götüren, öğretmenliği sevmem; doğudaki çocuklara ışık olabilmekti.

Yüreğimdeki bu ışık hiç sönmeyecek ve ölünceye kadar, bilgiye susayan herkese, ışık olmaya devam edeceğim. Çünkü ben, Atatürk'ün kurduğu ve ilkeleriyle yaşatmaya çalıştığımız Cumhuriyet rejiminin öğretmeniyim.

Öğretmenlik mesleğinin en güzel yanı; yetiştirdiğimiz öğrencilerin, yıllar sonra, en umulmadık anlarda ve yerlerde karşımıza çıkması; güzel düşünce ve duygularla bize mutluluk olarak yansımasıdır.

Öğretmenlik, vatan toprağının her köşesinde ve idealistçe yapıldığı sürece çok güzel ve anlamlıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Lezgin balcı     0000-00-00 Hocam şemdinliye bu gelsen tanıyamazsınız çok büyümüş altınsu köyüyle birleşmiş
Lezgin balcı     0000-00-00 Hocam şemdinliye bu gelsen tanıyamazsınız çok büyümüş altınsu köyüyle birleşmiş
Bülent Örkensoy     0000-00-00 Aydın bir cumhuriyet kadını, üstelik idealist bir öğretmen... Gülden Hocam birikimlerinizi, anılarınızı keyifle okuyacağız.
Ebru oguzhan yeter     0000-00-00 Yüreğinize sağlık öğretmenim. Bu vatan sizin gibi değerli öğretmenlere minnettardir.duygulanarak okudum.ülkemin her yeri severek görev alacak öğretmenleri bekliyor. Geleceğimizi belirleyecek olan onlardır. İyi ki varsınız
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2016-11-29 Anılar güzeldir. İnsanın geçmişinden bir parçadır. Anılar yazılmalı, kayda geçirilmeli.