Advert
Advert
Belediye Başkan Adaylığımı Açıklıyorum!
Prof. Dr. Adnan ERKUŞ...

Belediye Başkan Adaylığımı Açıklıyorum!

Bu içerik 3022 kez okundu.

Partiler ve adaylar, kente yönelik projeler yerine “ittifak” adı altında kendi adamlarını (kadro) yerleştirme pazarlığı yapadursun, ben aşağıdaki bildirgeyle belediye başkanlığına adaylığımı ilan ediyorum!

1. Düğün, açılış vb yerlerde poz verip iş yapıyormuş gibi görünmek, çiçek göndermek, parlak afişler bastırmak ve değerli zamanımı harcamak yerine, gerçekten halkın içinde onların sorunlarını dinlemek ve onlarla birlikte çözüm üretmek için çaba sarf edeceğim.

2. Bana oy verenler başta olmak üzere en yakın akrabam dahil hiç kimseyi, eğer işin ehli değilse (liyakat) belediyeye doldurmayacağım; var olan ve işini layıkıyla yapanları da görüşü ne olursa olsun görevden almayacağım.

3. “Demokrasi yerelden başlar” anlayışıyla her mahalleden, mahallelilerin seçtiği mahalle temsilcileriyle bir Danışma Meclisi oluşturup sorunların doğrudan aktarılmasını ve birlikte çözüm üretme yolunu seçeceğim. Var olan Mahalle Meclislerini ve Kent Konseylerini buna göre yeniden oluşturacağım. Ayrıca, hizmetlere ilişkin geri dönüş alabilmek için her üç ayda bir kentte yaşayanların, yapılan ve yapılacak olan hizmetlere ilişkin şikayet, görüş ve önerileri anketlerle saptanacaktır. Bunun dışında, düğün-açılış vb için harcayacağımız zaman olmayacağı için kişisel olarak sorunu olan herkese kapımız açık olacaktır.

4. Belediyenin teknik yapısı; gerçekten alan uzmanı olan şehir plancıları, çevre-peyzaj mühendisleri, mimarlar, su-kanalizasyon vb uzmanlarından oluşturulup; kentin 10, 25, 50 ve 100 yıllık alt ve üst yapı planları yapılacak, bu teknik komite PTT, elektrik idareleri vb diğer kuruluşlarla işbirliği içinde kazı, yapı vb işlerini yürütecek, böylelikle yapılmış bir yol tekrar kazılmayacak, yapılanlar bozulmayacaktır. Ben dahil hiçbir güç, rant veya başka amaçlı bu planlara müdahale edemeyecektir. Kentin tarihi ve doğal dokusu korunarak geleceği birlikte inşa edeceğiz.

5. Her türlü ihale halkın katılımıyla yapılacak, rant için hiç kimse kayırılmayacak, belediyenin gelir ve giderleri en küçük kalemine kadar halka ilan edilecektir.

6. Ulaşım ve su hizmetleri kademeli olarak sıfıra indirilecektir.

7. Kentin iç yolları ve otoparkları yaşanacak düzeye getirilecek; ikide bir rant amaçlı yaya kaldırımı yenilemesi yapılmayacak, otopark mafyası yok edilecek, yollar geçici yamalarla değil, altyapı hizmetleri tamamlandıktan sonra çok uzun yıllar dayanacak kalitede yapılacaktır.

8. Çağdaş bir kente yakışacak spor-kültür tesisleri yapılarak gençlerimiz ve yaşlılarımız için AVM’lerin ve kahvehanelerin dışında yeni çekim alanları oluşturacağız.

9. Halkın eğitimi için, ücretsiz “halka açık dersler” ve meslek kursları düzenleyecek ve bu kurslarda üretilenleri “el sanatları pazarı”nda satılmasını sağlayacağız. Kente özgü ürünlerin (örneğin zeytin) daha kaliteli üretilmesi ve pazarlanması için her türlü bilgi ve olanakları sağlayıp kentin markası haline getireceğiz.

10. Kentin sabahlara kadar cıvıl cıvıl olacağı, birbirine gülümseyen-selam veren, özgürce ve mutlu yaşayacağı bir yaşam alanı olması için çalışacağız.

11. Makam arabamla işe gidip-gelen olmayacağım; çoğunlukla kendi aracımla veya yürüyerek mahalle aralarından işe gidip geleceğim ki çukurları, pislikleri ve halkın neler çektiğini bizzat kendim görebileyim.

Daha pek çok şey yazılabilir; haydi siz nasıl bir kent ve belediye istiyorsanız öyle eklemeler yapınız.

Vallahi yukarıdakilere kimsenin oy vereceğini sanmıyorum. Çünkü, hiçbir siyasi üst yönetime şirin görünmek için taklalar atmadım, rüşvetler vermedim, “bana oy verirseniz, sizi işe alırım, tencere-tava veririm” gibi vaatlerde de bulunmadım; yani seçilince hiç kimseye bir diyet ödeme durumunda değilim. Üstelik seçimler için harcayacak param da yok, olsaydı harcadığım parayı bir şekilde sizlerden çıkarmaya çalışırdım değil mi ya?

Hepsi sadece bir düş ve bir şakaydı. Siz yine en iyisi mi sadece size kişisel vaatlerde bulunanları ve kendi çıkarı için bağlı olduğunuz grubun başında bulunanların dikte ettirdiklerini seçin ve sonra da yine kentlerin nasıl talan edildiğini seyretmeye devam edin. Bu “veren-alan ilişkisi” kangrenli bir şekilde sürsün gitsin; “eski köye yeni adet getirmeyin”…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Naci fuçıcı     0000-00-00 Evet adnan hocam esasen belediye başkanları buşartlarda seçilmesi gerekir tamamen size katılıyorum eskişehirden selamlar
Umut cicek     0000-00-00 ADNAN BEY MILAS ICIN ÇOK BÜYÜK BIR KAZANIM OLACAKTIR. MERSINDE YAŞAYAN BIR BIREY OLARAK MILASLILARIN ADNAN BEYIN DÜRÜSTLÜĞÜ VE ÇALIŞKANLIĞI KONUSUNDA ÇOK ŞANSLI OLACAGINI SOYLEYEBILIRIM. BIR OGRENCISI OLARAK, EMIN OLUN KI HALKI ICI N ÇOK ŞEY YAPABILECEK BIRIDIR.