Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
KOMÜNİST BAŞKAN
Turgay MUTLU...

KOMÜNİST BAŞKAN

Bu içerik 1390 kez okundu.

Daha güzel bir dünya özlemiyle yola çıkarak siyasete atılan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Maçoğlu’ nun hayatını anlatan ‘’Komünist Başkan’’ adlı kitabı severek okudum. Siyah Beyaz Yayıncılık tarafından basımı yapılan bu güzel kitabı mutlaka okuyunuz. Çünkü içinde ders alacağımız ve fayda sağlayacak birçok konu bulunuyor.

Türkiye’nin doğusunda küçük bir il: Tunceli. Bu ilin küçük bir ilçesi: Ovacık. Dağlarla çevrili bir ova olan Ovacık, yaklaşık altı ay kar altında. Dış dünya ile tüm ulaşımını, Munzur Vadisi boyunca uzanan, sarp dağların arasından geçen ve Munzur Çayı’na paralel kıvrılan 58 kilometrelik yol sağlıyor. ‘”Ücra” bir coğrafyada kendi halinde bir yaşam sürdüren Ovacık, 2014’ten bu yana Türkiye’nin ve dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarıyor. Çünkü Ovacık’ta yeşeren umut, Türkiye ve dünyaya yayılıyor. Savaş, işgal, katliam, sömürü, açlık, yoksulluk…

Kapitalizm ve emperyalizmi tarif eden bu kavramlara karşın, Ovacık günümüzde yeni ve farklı bir yaşamı temsil ediyor. İnsana, doğaya, kültüre, kısacası cümle varlığa saygılı, birlikte üreten, hakça bölüşen bir sistemin uçları filiz veriyor Ovacık’ta. Giderek ‘’Ovacık Modeli’’ olarak nitelendirilen bu yeni yaşamın taşıyıcısı, emekçisi, önderi konumundaki kişi ise Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu. Namı diğer, “Komünist Başkan.”

Yukarıdaki önsözü yazan kitabın yazarı Erdal Emre, duygu ve düşüncelerini işte böyle dile getirmiş. Emeğine ve kalemine sağlık. İyi ki bu kitabı yazmış. Kutluyorum. Fatih Mehmet Maçoğlu’nu yazar Erdal Emre sayesinde daha da yakından tanımış olduk. Medyada okuduğumuz ve izlediğimiz kadarıyla başkanın hep magazin yanını gösteriyorlardı. Popüler biri oldu çıktı sosyal medyada. Oysa başkanın bu tür abartılarla uzaktan yakından alakası hiç yok. Halkıyla beraber çalışıyor, üretiyor ve ürettiklerini satarak yine halkıyla paylaşıyor. İstenilen, arzu edilen bir belediye başkanı Maçoğlu.

Bu kitabı okurken aklıma 12 Eylül öncesi Fatsa’da belediye başkanlığı yapan namı diğer Terzi Fikri (Fikri Sönmez) geldi. Efsane başkan, o dönemlerde bizim örnek aldığımız sol görüşlü başarılı bir belediye başkanıydı. Sosyalist olduğu gerekçesiyle askeri yönetimce haksızca görevinden alınmıştı. Terzi Fikri’yi saygıyla anıyoruz. Işıklar içinde uyusun. Gerçek bir halk kahramanıydı.  Komünist Başkanın Terzi Fikri’yle benzer yanları olsa bile zaman dilimi içerisinde değerlendirildiğinde ve farklı coğrafyalarda başkanlık yaptıkları içinde üretim modelleri aynı değildi. Maçoğlu, bire bir katılıyor üretime. Başarısında çok çalışma, emek  ve paylaşmanın rolü var. Kişisel olarak da özgüveni yüksek, atak, pozitif, güler yüzlü ve sempatik.

Bu kitapta neler var:

Fatih Mehmet İsminin Hikayesi,

Kitap  Yere Düştü; Baktım, İbrahim Kaypakkaya

Süleymancıların Köyünde ‘’Hadi Camiye Gidelim!’’ Dediler

Kaymakam ‘’ Bu kim?’’ Diye Şaşırdı

Devrimciler Galiba Yanlış Yapıyorlardı

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500