Advert
Advert
Advert
S 400 Hava Savunma Sistemi ile F 35 Meselesi
Erhan AYAZ...

S 400 Hava Savunma Sistemi ile F 35 Meselesi

Bu içerik 634 kez okundu.

Son yıllarda Türkiye’nin dış politika tartışmaları içerisinde Rusya sıkça yer almakta, konu Rusya’dan açılınca da S-400 meselesi konunun ana gündemini oluşturmakta. Konu özel anlamda askeri savunma sistemlerini ilgilendirse de genel anlamda uluslararası politika anlamda Türkiye’nin NATO’dan ya da daha geniş anlamda batı kampından uzaklaştığı ve Rusya’ya yöneldiği tespiti birçok düşünür tarafından dile getirilmekte. Ben bu batıdan uzaklaşma ve doğuya doğru yön alma tartışmaları hakkında yazılarımda birçok defa düşüncelerimi sizlerle paylaştım. Türkiye’nin dış politika alternatiflerini çeşitlendirmesi elbette bir artıdır ancak batının alternatifi Rusya değildir. Bu tartışmayı “biri diğerinin alternatifi” düzleminden çıkarmak ise en doğru yaklaşım olacaktır.

Ben size bugün sıkça duyduğunuz S 400 Hava Savunma Sistemi hakkında EDAM (Ekonomi ve Dış Politika Merkezi) tarafından hazırlanan, Sinan Ülgen (EDAM Başkanı) ile Dr. Can Kasapoğlu (Savunma Analisti)’nun kaleme aldığı “Türkiye NATO İttifakından Uzaklaşıyor Mu? F-35 Teslimatları İle S-400 Alımının Değerlendirilmesi” başlıklı raporundan çok değerli bilgiler ve tespitleri paylaşacağım. Dilerseniz ilgili rapora EDAM’ın internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

  • Türkiye, S-400 Triumf olarak bilinen gelişmiş bir Rus stratejik silah sisteminin alımını gerçekleştirmeyi planlamaktadır.
  • Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nde söz konusu sistemin bir NATO müttefiki tarafından satın alınacak olmasından kaynaklanan endişenin arttığı bilinmektedir. Teorik olarak, ağ tabanlı olarak kullanılmaması durumunda dahi, S-400 sistemi olası siber-elektronik “arka kapıları” kullanarak yüksek teknolojili hava unsurlarının kritik operasyonel verilerini ve izlerini tespit edebilir ve söz konusu verileri Rus askeri istihbaratına iletebilir.
  • Bu nedenle, diğer siyasi sorunlarla birlikte, S-400 ve F-35’in birlikte işletilmesi ile ilgili riskler gerekçe gösterilerek, F-35 Lightning II’nin Türkiye’ye teslimatını önlemek amacıyla Kongre girişimlerine ek olarak olası yaptırımlar da gündeme getirilmiştir.
  • Öte yandan, Ankara’nın S-400’ün potansiyel alımı konusundaki kararlılığının, yükselen siyasi ve askeri maliyetlere rağmen değişmediği görülmektedir. Gerek Ankara gerekse Washington, böyle bir ayrışma senaryosunun gerçek sonuçlarını pek de dikkate almayan bir biçimde ilerlemektedirler.
  • Bu detaylı raporda öne çıkarıldığı üzere, artık birbiriyle doğrudan bağlantılı duruma gelen S-400 ve F-35 konularında bir anlaşmaya varılamaması durumunda Türkiye’nin güvenlik ve savunma siyasasında diğer müttefikleri ile ağ-merkezli müşterek harekat icra edebilen etkin bir NATO ülkesi olarak hareket etme yetenekleri olumsuz etkilenebilir. Başka bir deyişle, söz konusu anlaşmazlık NATO ittifakının ve transatlantik güvenliğin ciddi şekilde zarar görme riskini artırmaktadır.
  • Önemli bir husus olarak bazı uzmanlar Türkiye’nin S-400’lerin tedariğini gerçekleştirmesi durumunda F-35 teslimatının yalnızca ALIS ağına giriş imkanının tamamen kısıtlanması ile mümkün olacağını belirtmektedir. Böyle bir hamle Türkiye’nin F-35’lerinin küresel F-35 filosunun geri kalanından ve ilgili yazılım güncellemelerinden izole olması gibi büyük bir riski beraberinde getirebilir. Ek olarak, Ankara’nın diğer ortak ülkelerden öğrenmesini sağlayacak bilgi kanalları bloke olabilir.
  • Mevcut jeopolitik koşullarda S-400 hava savunma sistemi tedariki, yüksek teknolojili SAM sistemleri ile avcı filolarının muharebe hava devriyeleri arasında sorumluluğun paylaşıldığı dengeli bir mukabil hava postürünü benimsemek üzere tercih edilen geçici bir önlemdir. Savunma planlaması bakımından S-400 tedariki Türk Hava Kuvvetleri’nde sorunlu (fakat iyileşmekte olan) pilot - kokpit oranına bağlı olarak güçlü bir hava savunma sisteminin acil olarak edinilmesi ihtiyacından kaynaklanmakta, üçüncü seviye ortaklık ile gerçekleştirilen F-35 alımı ise imkan ve kabiliyet geliştirme bakımından ciddi bir atılım fırsatı sunmaktadır.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500