Advert
Advert
Advert
YAŞADIĞIMIZ GÜNLER…
Hüseyin AÇAR...

YAŞADIĞIMIZ GÜNLER…

Bu içerik 767 kez okundu.

Ustalara Saygı Barış Manço ve Cem Karaca…

Türk Müziğinin 2 dev ismi ölümlerin yıldönümünde Milas’ta yapılan 2 etkinlikle anıldılar. Şubat 1999 yılında kaybettiğimiz Barış Manço ile 2004 yılında kaybettiğimiz Cem Karaca unutulmadılar.

Geçtiğimiz günler içersinde Milas bu iki güzide sanatçımızın konseri ile onları tekrar anarak şarkılarını söylediler.

İlk konser etkinliğini 2 Şubat Cuma günü Muğla Büyük Şehir Orkestrası tarafından gerçekleştirildi. Anadolu Rock Müziğin usta sanatçıları Barış Manço ve Cem Karaca dillerden düşmeyen şarkıları ile tekrar hatırlandı.

Antalya’dan Milas’a Muğla Büyük Şehir Kent Orkestrasının solistliği için gelen Ümit Burak Tekinay, Hale Ciğer ve Alperen Eren Yeşilyurt sahne performanslarıyla Barış Manço ve Cem Karaca şarkılarını söylediler ve son derce başarılı oldular.

Ne yazık ki böylesine anlamlı ve üstelikte ücretsiz olan ülkemizin dev sanatçılarının ikisinin ölüm yıldönümleri nedeniyle düzenlenen konsere Milaslı müzikseverlerin ilgi göstermemesi beni son derece üzdü.

Konserin başladığı anlarda boş olan salon daha sonra dolsa da açıkçası ne beni nede bu konseri veren sanatçı dostlarımızı mutlu etmedi.

Ancak bu konseri profesyonel bir orkestranın profesyonel sanatçıları vermesi konserin ciddiyeti konusunda çok önemliydi.

Şahsen ben ve bu konser için salona gelenler Barış Manço ve Cem Karaca’nın dillerden düşmeyen klasik şarkılarını tekrar dinlemekten büyük keyif aldık. Zaman zaman sahnedeki sanatçılarımıza bildiğimiz şarkılarda eşlik ederek ülkemizin çok sevilen iki sanatçısının asla unutulmayacak ve yeri kolay kolay dolmayacak eserlerini büyük bir keyifle dinledik.

Muğla Büyükşehir Kent Orkestrasına ve Barış Manço Cem Karaca şarkılarını tekrar bizimle buluşturan o gece ki sahne sanatçılarımıza solistlerimize gönülden teşekkür ediyorum.

1999 yılı Şubat ayında kalp krizinden vefat eden Barış Manço 1943 yılında istanbul’da doğmuştu. 1958 yılında sahne hayatına başlayan Manço 1990 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

200 den fazla eseri bulunan Barış Manço ülkemizin müzikteki sanat elçisiydi.  Eğitici ve öğretici Televizyon Programlarıyla hayatımıza giren Barış Manço özellikle çocuklar tarafından da çok sevilen bir sanatçıydı.

Barış Manço ile aynı kaderi paylaşan değerli sanatçı Türk Rock Müziğinin efsane ismi Cem Karaca da Şubat 2004 yılında vefat etti. 1945 İstanbul doğumlu olan sanatçımız unutulmayan şarkıların unutulmayacak ismi olarak Barış Manço ile birlikte daima gönüllerimizde yaşayacak.

 Ada Müzik’ten efsanelere Saygı Konseri

Milas Ada Müzik Organizasyonu olan Ustalara Saygı Konseri Milas’ta 5 Şubat Pazartesi günü yapıldı.

İlk konserin aksine ikincisi yapılan Barış Manço, Cem Karaca Şarkılarının söyleneceği konsere Milaslılar büyük ilgi gösterdiler.

Yine ücretsiz olan bu konserin bu kadar büyük ilgi görmesinin nedeni sanıyorum ki Ada Müzik’te Müzik Eğitimi alan çocuklarımızın ve gençlerimizin konser sahnesinde yer almalarıydı. Bu çocuklarımızın aileleri, yakınları, tanıdıkları ve arkadaşları ve de elbette hem Barış Manço’yu hem de Cem Karaca’yı amatör bir grup tarafından nasıl anlatılacağını görmek isteyen müzikseverler tarafından salonun doldurulması beni şaşırtmadı.

Barış Manço ve Cem Karaca’yı Ada Müzik bizlere nasıl anlatacak şarkılarını kimler söyleyecek merakı ile konsere gittim.

Elbette ilk konser de profesyonelleri dinledik ve farklı bir tat aldık. İkinci konserde bu tadı alıp almayacağımızı merak ediyordum.

Konserin ilk bölümlerinde Ada Müzik Orkestrası eşliğinde önce Barış Manço şarkılarını dinledik.

Barış Manço’nun kıyafetlerini takılarını saç stilini ve konuşmalarını görsel olarak üstlenen konserin solistliğini üstelenen Selim Türkoğlu Barış Manço şarkılarında oldukça başarılıydı. Aynı ismi konserin ikinci bölümünde bu kez Cem Karaca şarkılarında dinledik. Her iki sanatçımızın şarkılarını başarıyla söyleyen Selim Türkoğlu’na teşekkür ediyorum.

 Konserin orkestra şefliğini İbrahim Başpınar üstlenmişti. Aynı zamanda Ada Müzik Organizasyonun da yapımcısı olan İbrahim Başpınar Bafa Ortaokulu Müzik Öğretmeni olarak görev yapıyor.

Sunuculuğunu Rabia Sude Korucu isimli genç bir öğrencimizin üstlendiği Barış Manço ve Cem Karaca şarkılarının söylendiği konseri bir hayli başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Ada Müzikte eğitim alan çocuklarımızın ve gençlerimizin sahne aldığı Barış Manço ve Cem Karaca şarkılarının seslendirildiği konserin sonunda Milas Belediye Başkan Vekili Faik Karagöz konserin bizlerle buluşmasında emeği ve katkısı olan İbrahim Başpınar’a konserin solistliğini üstlenen Selim Türkoğlu’na ve konserin ses düzenin yapımcısına teşekkür anlamında çiçek vermesi konserin en güzel ve anlamlı yönü oldu.

Ülkemizin sanattaki efsane isimlerinden Barış Manço ve Cem Karaca ile Milas’ta yeniden buluşmak oldukça anlamlı ve çok güzeldi. Unutulmaz ve unutulmayacak şarkılarıyla hayatımızı anlamlandıran ve renklendiren Barış Manço ve Cem Karaca’yı ölüm yıldönümlerinde böylesine güzel iki etkinlikte Milas’ta anmak ve hatırlamak şarkılarıyla yeniden buluşmak hatta şarkılara eşlik etmek onlara verebileceğimiz en güzel vefa örneği oldu.

 Sizleri unutmayanlara ve unutturmayanlara selamlar, saygılar...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500