Advert
Advert
'AYI İLE YATAĞA GİRMEK'..!
Gülden SÖKELİOĞLU...

'AYI İLE YATAĞA GİRMEK'..!

Bu içerik 1434 kez okundu.

Türkiye tarafından, Suriye topraklarına yapılan 'Zeytin Dalı' adlı askeri harekatın 13. günündeyiz.

ABD ve İsrail tarafından; 22 ülkenin haritasını değiştirmek ve BOP adı verilen, 'Büyük Orta Doğu Projesi'ni gerçekleştirmek amacıyla 'Işid' denilen canavar yaratıldı..

Müslümanları birbirine kırdıran bu canavar; Emperyalist devletler tarafından beslendikçe büyüdü, işgal ettiği Kuzey Afrika ülkelerinde, Irak, Suriye topraklarında, ayrıca ülkemizde kanlı eylemler gerçekleştirdi ve çok acılar yaşandı... Yaşanan savaşlar sırasında milyonlarca insan öldürüldü, milyonlarca insan mülteci konumuna düştü...

Peki, niçin? ... Sömürgeci devletlerin doymak bilmeyen hırsları uğruna.

Bütün Dünya ulusları yaşanan acıları şaşkınlık ve üzüntüyle seyrederken, 'Işid' canavarını yok etmek için, senaryo gereği ABD; PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'nin askeri kanadı olan YPG' ile işbirliği yapıyor. Suriye topraklarını 'Işid' den temizleyen PYD-YPG ele geçirdiği topraklardan Suriye'nin kuzeyinde bir koridor oluşturdu.

Böylece, güneyde komşumuz Suriye iken PYD terör örgütü oldu. ABD tarafından PYD'nin askeri kanadını güçlendirmek için, 5000 Tır silah yardımı yapıldı ve 30.000 kişilik bir ordu oluşturuldu.

Peki, ABD neden PYD- YPG'ye silah yardımı yapıyor ve ordu kuruyor?

Amerika ve İsrail; Türkiye, İran, Irak ve Suriye topraklarında 'Büyük Kürdistan Devleti'ni kurmak istiyor.

ABD ve İsrail; 34 yıldan beri Türkiye ile savaşan PKK aracılığıyla amacına ulaşamayınca, bu sefer Suriye'de PYD vasıtasıyla istediğini elde etmek istiyor.

Suriye'nin kuzeyini ele geçiren PYD'nin Akdeniz'e açılmasına engel olmak isteyen TSK; PYD'nin elindeki Afrin'e harekat düzenledi ve önemli stratejik noktaları ele geçirdi.

Dileğimiz; bu harekat sırasında askeri açıdan fazla kayıp vermemek ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması.

Türkiye'nin topraklarının güvenliğini sağlaması, aynı zamanda ülkesinin toprak bütünlüğünü sağlamak isteyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ile anlaşmasına bağlıdır.

Aksi takdirde, Suriye, ABD ve Rusya ile her an savaş söz konusu olabilir.

Fırat ve Dicle nehirlerinin geçtiği topraklara sahip olan Türkiye, Suriye ve Irak; hem su kaynakları, hem de petrol yatakları açısından çok önemli konuma sahip ve bu nedenle,

Sömürgeci devletler bu kaynaklara sahip olabilmek, BOP Projesini gerçekleştirmek için, iç karışıklıklar çıkartarak mezhep ve etnik kökenleri kışkırttılar; önce Irak'ı, sonra Suriye'yi parçaladılar, şimdi de sıra Türkiye'ye gelecek.

Türkiye'ye savaşın sıçramaması ve ülkemizin bölünmemesi için; ülkemizi yönetenlerin birlik ve beraberliğimize engel olan, ayrıştırıcı söylemlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Türkiye, komşularıyla ve süper devletler olan, ABD ve Rusya ile iyi geçinmelidir.Aksi takdirde, her an tuzağa düşebilir ve Orta Doğu bataklığından çıkamaz.

Türkiye, Suriye ve Irak topraklarını sulayan Dicle ve Fırat ırmakları arasında, İlkçağ'da, Mezopotamya Medeniyetleri (Sümer, Akad, Elam, Babil, Asur) kuruldu. Bu medeniyetlerin bilim, edebiyat, din, hukuk, kültür ve sanat alanında insanlığa çok büyük katkıları olmuştur. Medeniyetin beşiği olan bu topraklar, binlerce yıl sonra, bugün; kan, barut ve ölüm kokuyor. Savaş nedeniyle, Işid tarafından, binlerce yıllık tarihi yapılar yıkıldı; Irak'ta ve Suriye'de ABD askerleri tarafından tarihi eserler talan edildi, kaçırıldı.En son, PYD'lilerin;

Suriye'den çıkarttıkları binlerce yıllık tarihi eserleri Türkiye'ye kaçak olarak soktuklarını ve Türk yetkilileri tarafından yakalandıklarını basından okudum.

Orta Doğu ülkelerinde savaşın, kanın durması için; Irak, Suriye, Türkiye ve İran Devletlerinin liderlerinin ortak hareket etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, zengin petrol ve su kaynaklarına sahip olan bu ülkeler üzerinde emelleri olan; ABD, İsrail ve Rusya gibi sömürgeci devletler amaçlarına ulaşacak ve bu üniter devletleri parçalayıp, küçük küçük devletlere bölecekler.

2.Dünya Savaşı sırasında ülkemizi savaşa sokmamak için çok uğraşan, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün şu sözleri çok anlamlıdır:

'Savaşın başında yapılan hata, savaşın sonuna kadar devam eder.'

'Büyük devletlerle uğraşmak, ayıyla yatağa girmeye benzer.'

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500