escort izmir

Advert
Advert
ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA-YOLCU İLİŞKİSİ VE ANALİZİ!
Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ...

ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA-YOLCU İLİŞKİSİ VE ANALİZİ!

Bu içerik 4176 kez okundu.

21 Eylül günü facebook’taki  paylaşımım, bir anlamda, şehiriçi dolmuş taşımacılığının sorgulanması oldu. Bu yazıdan herkesin çıkarması gereken dersler bulunmaktadır. Bu yazı, bir açıdan da şehiriçi dolmuş şoförlerinin, müşterileriyle(yolcularla) ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini de gözler önüne koydu. O yazıda dolmuş şoförünün ağzından; 65 yaş üstü yolcu konusuna değinilmiş, 65 yaş için devletin katkı payının geç alındığı ifade edilmiş, bedava yolcu sayısının çokluğundan yakınılmıştı.

Bu yazıma çok sayıda tepki geldi. Onlardan birkaçını buraya aldıktan sonra kendi değerlendirmemi yapacağım. Tepki ve yorumlar:

“    -     Siz bi kez dolmuşa binin ve görün yaşlılara nasıl davraniyo şoförler.

  • denetleme de yok. önüne gelen yerde duruyorlar. disiplin yok, ayrıca aldıkları tüm ücretleri işlemeleri gerekiyor, çoğunu yapmıyorlar, davranışları da çok soğuk.
  • araçlarda görüntü ve ses şoförün yolcuyla ilgili ilişkilerinin geriye dönük kayıt sistemi mevcuttur. bununla ilgili magduriyetiniz varsa kooperatif ve meslek odası şeklinde degerlendiririz, buna bu işin yasal mali boyutu da dahildir.
  •  engelli bir kişi ücretsiz bindiği için onu koltuktan kaldırıp, paralı kişiyi oturtanları da gördük, hiç boşuna mağdur edebiyatı yapılmasın.
  • biz milas park olarak ayda 1250 ile 1500 tl arasında serbest yolcu herbirimizle seyahat ediyor. diğer kooplarda da bu durum hemen hemen aynı. zararımız ortada bizde borç ödüyoruz. herkes aracını yeniledi ve borca girdi. Biz de ailemize bakmak zorundayız...
  • bodrum turgutreisde pazar arabamiz icin dolmus parasi ödedim. ben de bunun gibi olumsuz bir çok konu yazabilirim.  onun icin dolmus konusuna olumlu bakamiyorum.
  •  

Sık sık şehiriçi dolmuşlarına binme ve dolmuş şoförü-yolcu ilişkisini gözlemleme fırsatım oluyor. Zaman zaman da ortam uygunsa sohbet ederim şoförlerle, onları dinlerim.

Facebook paylaşımımda, dolmuşla bedava seyahat hakkının istismar edilmemesi gerektiği üzerinde durulmuş, verilen örnekler 65 yaşla ilgili olduğu için, bu yazıda 65 yaşlılar hedef alınıyormuş gibi bir anlam meydana geldi. Bu konuda Firuzpaşa-Gazipaşa Mahalleleri Muhtarı Recep Panay da uyardı. Olay 65 ve üstü yaşta olanlar değil sadece; dolmuşlarda bedava seyahat etme hakkına sahip olanlar içindi.

Bazı şehiriçi dolmuş şoförlerinin; sorulara zorla cevap verdiklerini, sözlerin ağızlarından zorla çıktığını, müşteriye karşı samimi ve candan bir yaklaşım sergilemediklerini, biraz da kaba bir davranış içinde olduklarını ben de gözledim. Öncelikle, şehir içi dolmuş kooperatifi yönetimi şoförlerini, yolculara karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda bir halkla ilişkiler eğitimi almalarını sağlamalı; müşterinin sabır taşıran soruları olsa bile buna olgunlukla yanıt verme becerisi kazandırılmalıdır. Onlar surat asmamalı, kendilerine, “hayırlı işler”, “günaydın”, “iyi akşamlar” diyen yolcularına karşı suskun kalarak, nezaketsiz bir davranış sergilememelidirler. Sakız çiğneyenleri de var, dolmuşta arabesk müzik çalanları da.

Şehiriçi yolcu taşımacılığı kent kültürünün bir parçasıdır. Bu kültürün bir parçası gibi duranlar, bu konuda kendini eğitmeli, geliştirmeli, çağdaş birer şoför esnafı olabilmelidirler. Ayrıca dolmuşlardan bedava yararlananlar da, bu haklarını istismar etmeseler, iyi olur diye düşünüyorum. Sabah 7’den gece 12’ye kadar çalışmak şoför için yorucu geliyorsa; bu süreler paylaşılarak da çalışılabilir. Fazla süreyle çalışma elbette insanı yorar ve elinde olmadan hatalı davranış yapılmasına neden olabilir. Fazla çalışma, iş güvenliği ile de ilgilidir…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500