Advert
Advert
Advert
HALTER’İN KÜÇÜK DEV ADAMINI KAYBETTİK…
Hüseyin AÇAR...

HALTER’İN KÜÇÜK DEV ADAMINI KAYBETTİK…

Bu içerik 922 kez okundu.

Türk sporuna damgasını vuran, başarılı sporcularımızdan, halterin küçük dev adamı Naim Süleymanoğlu vefat etti.

50 yaşında aramızdan ayrılan Naim Süleymanoğlu 1967 yılında Bulgaristan’da doğdu. Haltere 1977 yılında başladı. Daha 15 yaşında iken Bulgaristan adına Brezilya’da Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda yarıştı ve Dünya şampiyonasında genç yaşında 2 altın madalya kazandı ve Dünya Şampiyonu oldu.

1984-85-86 yıllarında Bulgaristan adına katıldığı Halter şampiyonlarında sahalarda fırtına gibi esti. Kazandığı başarılarla Dünyada yılın en başarılı sporcusu seçildi.

Naim Süleymanoğlu 1986 yılında Bulgaristan adına yarıştığı Avustralya Halter Dünya Şampiyonası sonrasında Türk Elçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Dönemin Başbakanı Turgut Özal, Naim Süleymanoğlu’yu Türkiye’ye getirmek için yoğun çaba harcadı.

Hatta Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye adına Seul Olimpiyatlarına katılabilmesi için Bulgaristan’a çok yüklü bir bedel ödenip izin alındı.

Naim Süleymanoğlu Bir Efsaneydi…

Olimpiyatların, Avrupa’nın ve Dünyanın efsane sporcuları arasında ilk sırada yer alan Naim Süleymanoğlu, Türkiye adına katıldığı tüm Halter şampiyonlarında sayısız dereceler elde etti.

Kırmadığı rekorlar, almadığı altın madalya kalmadı. 1992’de Barselona’da yapılan Olimpiyatlarda altın madalya kazandı. Dünyanın en iyi sporcusu seçildi. 1996 da Atalanta Olimpiyatlarında 64 kg. da 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda altın madalya kazandı.

Başarılarıyla Dünya Spor tarihine geçti.

Dünya şampiyonlarının efsane ismi haline gelen Naim Süleymanoğlu 1993 de 3 altın madalya ile 2 dünya rekoru kırdı.

1994’te İstanbul Halter Dünya Şampiyonası’nda ilk kez Türk seyircisi önüne çıktı. Sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırdı ve 3 altın madalya kazandı.

1995 de Çin Dünya Halter Şampiyonası’nda başarısını devam ettirdi ve 3 altın madalya kazandı.

Avrupa Halter Şampiyonalarında kırmadığı rekor kalmadı. 1994’te Bulgaristan’da ülkemiz adına yarıştı. 3 kaldırışta 3 madalya kazandı. 1995’te sakatlığı olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş madalya ile podyumdan indi.

2000 yılında Naim Süleymanoğlu Uluslararası Halter Federasyonu Başkanlığına seçildi.

Spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi Haltercisi olan Naim Süleymanoğlu Türkiye’nin yüzünü hep güldürdü. 50 yıllık spor hayatında Halterde 3 Olimpiyat Şampiyonluğu, 7 Dünya Şampiyonluğu, 6 Avrupa Şampiyonluğu kazandı.

46 Dünya rekoruna imza attı.

1988 yılında başarılarıyla Amerikan Time Dergisi’ne kapak oldu.

Halter sporunun gülen yüzü Cep Herkülü, efsane isim Naim Süleymanoğlu bu ülke hiçbir zaman seni unutmayacak.

Adını sadece Türk spor tarihine değil, dünya spor tarihine altın harflerle yazdırdın.

Başarıların ülkemizin başarısı ve gururu oldu.

Vefatın hepimizi üzdü derinden yaraladı. Sana ülkemizin adını sporda en iyi şekilde duyurduğun ve elde ettiğin şampiyonluklar için minnettarız.

Türk’ün sesini dünyaya duyurdun.

Gittiğin yerde ışıklar içinde yat. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500