Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
​BİR KEZ DAHA, MİLAS-YATAĞAN KARAYOLU SORUNU!
Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ...

​BİR KEZ DAHA, MİLAS-YATAĞAN KARAYOLU SORUNU!

Bu içerik 3745 kez okundu.

Milas-Yatağan karayolu Muğla ilinin en işlek yollarındandır. Bu yol, Aydın ve Muğla üzerinden gelenleri; Milas ve Bodrum yöresine taşır. Milas ve Bodrum yöresi, hem turistik tesislerin hem de sanayi yatırımlarının(balık işleme tesisleri, madencilik vb.) bulunduğu nüfus ve iş yoğunluğu olan bir bölgedir. Bu bölge, gerek Muğla ve gerekse ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan, katma değer yaratan bir bölgedir. Bu bölgelere ulaşımı sağlayan, bağlantı yolu Yatağan’dan geçen karayoludur.

Milas-Yatağan Karayolu, eskiden çok dar ve sarp yerlerden dolanarak gidilen, kıvrımları / virajları bol olan bir yoldu. Yolun duble, çift gidişli–gelişli olmasıyla bu yoldaki trafik rahatladı, Yatağan veya Muğla merkeze ulaşım süresi kısaldı. Kazalar da neredeyse en az düzeye indirgendi.

Fakat yolu yapan müteahhidin ölmesi ya da öldürülmesi üzerine, Maden İşletmeyle(eski TKİ) Yatağan merkez arasında kalan 7-8 km’lik bölüm(Yatağan çayı üzerindeki köprü yapılmış olmasına, Maden işletmeden köprüye kadar olan duble yolun altyapısı hazır olmasına rağmen) bu yol bir türlü tamamlanamadı. Yolun bu şekilde kalmasının üzerinden neredeyse 4 yıl geçti. Bu geçen sürede yolun tamamlanılması için gerekli adımlar atılamadı. Karayolları nezdinde girişimler yapıldığı zaman, müteahhidin ölümü nedeniyle sözleşmenin fesholduğu ve bu kısmın yeniden ihaleye çıkacağı söyleniyor. Nedense eksik kalan yolun bu 7-8 km’lik bölümü için bürokratik sorun bir türlü aşılamadı.

Bu yolda 3 aylık süre içinde benim bildiğim, tanığı olduğum 10’a yakın kaza oldu. Bunlardan ikisi ölümlüydü. 3 Ağustos Çarşamba’dan bu yana(8 Ağustos) Maden ile Termik arasında 4 kaza oldu. Önlem alınmazsa, bu yol yapılmazsa; bu yolda daha çok can yanacak, birçok insan vakitsiz yaşamını yitirecek. Bu kazaların görüntülerini, dikkat çekme anlamında sosyal medyada da paylaşmıştım.

Konu sayın Valimiz tarafından bilinmektedir. Ramazan ay’ı içinde Yatağan Termik Maden İşletmeyi ziyaretinde durum kendisine iletildi. Sayın Valimizin de gerekli yazışmaları yaptığına inanıyoruz. Fakat burada Karayollarının Bürokrasisi aşılamıyor gibi bir durum ortaya çıkıyor ya da Karayolları bu işi ağırdan alıyor gibi bir durum olduğu anlaşılıyor ister istemez. Buradaki kaza yoğunluğu bu kadar güncelken; bu konunun görmezden ve bilinmezden gelinmesi karşısında insan başka bir şey düşünemiyor.

Maden İşletme ve Termik santral üç vardiya halinde çalışmanın yapıldığı işyerleri. Bu yolu, Maden İşletme’ye ve Termik’e günün değişik saatlerinde çalışmak için işçiler gelip gitmektedir. Bu yapılamayan yol hem vatandaşlar için hem de bu iki işyerinde ve çevredeki mermer ocaklarında çalışan işçiler için çok büyük bir tehlike yaratmaktadır.

Bu yoldan herkes gelip geçerken, Maden işletme ve Termik Santrale işçi taşıyan servisler de bu yolu kullanıyor. İleride bu yolda bir servis aracının kazaya karışması ve oluşabilecek kötü tablonun hesabını kim verecek veya kim(ler) sorumlu olacak bu durumdan?

Muğla ve bu yolu kullanan başka illerden gelen vatandaşlarımızın bir can kaybına uğramaması, yeni ocakların sönmemesi için son çare olarak Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Makamları bu hayati sorunun çözümü için konuya el atmalıdırlar… Yoksa “kangren” haline gelen bu sorunun başka türlü çözümü yok!..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500