Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
BİRAZ GÜLELİM
Turgay MUTLU...

BİRAZ GÜLELİM

Bu içerik 1697 kez okundu.

Hayatın her anında insanoğlunun gülmesi birazcık zordur. Aslında gülmek, neşelenmek gerek. Ağlanacak halimize güleriz, gülünmesi gereken yerde de ağlarız. Türk Milletinin yaşamında sıkça bu tür tezatlıklar yaşanır. Hani derler ya; ‘’Bu adam çok muzip, düğün evinde ağlatır, ölü evinde güldürür.’’ Böyle tipler her bölgede her yerde vardır. Halkımız gülmeyi unuttu. Her an gerilim içerisinde. Yaşam zorluğu, medyadaki olumsuz haberlerin yanı sıra iktidarın baskısı ve ülkemizi dar boğaza sokması hepimizi üzüyor.

Sevgili okurlar, biraz nefes almanız için sizlerle birkaç fıkrayı paylaşmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz.

İstanbul’da sakallı ve şalvarlı mollanın biri bir taksiye biner. Arka koltuğa yerleşir ve “Fatih’e çek” der şoföre.

Taksinin radyosundan bir müzik sesi duyulmaktadır. Adam şoföre “Radyoyu kapat. Dinimizde müzik yasaktır! Peygamberimiz döneminde radyo yoktu.” der.

Şoför gülümseyerek radyoyu kapatır ve arabadan iner. Adamın kapısını açar “İn!” der. Adam sorar “Neden?” Şoför “Peygamberimizin döneminde taksi de yoktu, İn aşağıya ve bir deve bekle!”

***

Tavuk, çayırda otlayan ineğe gitmiş: “Merhaba inek kardeş!” İnek “Hayrola?” diye sormuş. Tavuk “Sana ortaklık teklif etsem, ne dersin?” İnek “Söyle bakalım, ne iştir bu?” diye sormuş. Tavuk “Seninle sucuklu yumurta yapalım, insanlar sucuklu yumurtaya bayılır! Çok para kazanırız.” İneğin aklı yatmış “Nasıl olacak bu?” diye sormuş. Tavuk ortaklık koşullarını söylemiş: “Bana münasip bir yerde folluk göster, gidip yumurtalarımı folluğa doldurayım! Böylece üstüme düşeni yapmış olurum.”

Birkaç gün sonra tavuk, bir küfe yumurtayla çıkagelmiş. Ancak arkasında eli bıçaklı bir adam var. İnek kuşkulanarak sormuş “Ortak, bu adam kim?” Tavuk “Kasap!” demiş. “Seni kesecek, sucuk yapacak. E bende yumurtalarımı getirdim. Ortaklık tamamdır yani.” İnek işin farkına varmış ve “Sanırım bu ortaklık benim canıma mal olacak!” demiş. Tavuk oldukça pişkin “Maalesef inek kardeşim. Amacımız, insanlara bol, lezzetli ve şişmanlatmayan sucuklu yumurta yedirmek, değil mi? Hadi, lütfen kendini sayın kasaba teslim et!”

***

Cambazın biri, eşeği yularından çekip gelmiş pazara. Bir başka cambaz yanaşmış: “Kaça bu eşek?” “Bin lira!” “Aldım gitti, ver elini helalleşelim!” Birkaç kişi alıcının kulağına fısıldamış: “Yahu görmüyor musun, bu eşek topal. Onun için ucuza verdi!” “O eşek topal değil, tırnağının arasına taş kaçmış. Bu nedenle topal sanıp ucuza elden çıkarmaya bakıyor!” Eşeği satana koşmuşlar: “Yahu bu eşek topal değilmiş, tırnağına taş kaçmış!” Satıcı gülmüş: “Eşek topal olmasına topal da, öyle sansınlar diye taşı tırnağına ben koydum!” Alıcıya koşmuşlar: “Yahu bu eşek gerçekten topalmış, taşı o koymuş. Seni de kandırdı, parayı aldı!” Alıcı dövünmeğe başlamış: “Vay namussuz vay! Eğer verdiğim para sahte olmasaydı, beni kazıklayacaktı!”

***

Temel binanın altıncı katından düşmüş. Hemen çevresine bir kalabalık toplanmış.. Yoldan geçen biri kalabalığı yarmış ve yaralı Temel’in üzerine eğilip sormuş: “Ne oldu? “ Temel zorlukla konuşmuş: “Vallahi bilmiyorum. Ben de şimdi geldim.’’

Neşeniz    bol   olsun   efendim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500