Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
DALAİ LAMA’DAN, ÖĞÜTLER!
Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ...

DALAİ LAMA’DAN, ÖĞÜTLER!

Bu içerik 1511 kez okundu.

Tibetli ruhani dini lider Dalai Lama,  Time Dergisi ile yaptığı bir özel röportajda günlük yaşamda uygulanabilecek on tane altın öğüt vermiş.

Aşağıdaki tavsiyelerden beğendiğinizi alıp direkt  kullanın, kullanmadığınızı da cebinizin bir köşesinde, zamanı gelince kullanmak üzere saklayın, birilerine verin ama atmayın. Bir gün, illa ki lazım olacaktır… 

1*Empati, dayanışma göster

Yapılan araştırmalardan da ortaya çıktığı gibi, empati duygusu; sex, lezzetli bir yemek, harika bir tatile eşdeğer duygular yaratıyor insanlarda.  

Diğer bir tanımlama ile, empati insan sağlığı için faydalı. Stresi azaltıyor, kalp atışlarını düzenliyor ve vücut direncini artırıyor.

2*Samimi ol ve başkalarına yardım et

Küçük bir çaba ile mutluluğunuzu önemli derecede artırmanız mümkün. Olabildiğince dostça ve samimi olun. İmkânsız değil bu.  

3*Mutluluğu bul

Mutlu olmak, yaşamımızın amacı… Tüm insanların ulaşmak istediği nokta, bu… Günümüzde ancak materyal değerlere sahip olunca mutlu olacağımız öğretiliyor bize. Affetmek empati kurmak, tolerans göstermek ve samimiyetle ilgi  o kadar az mesaj veriliyor ki. Oysaki mutlu olmak için gerekli olanlar tam da bunlar…

4*İç huzuru bul

Dalai Lama, gün içinde herkesin bir müddet yalnız kalmasını tavsiye ediyor. Negatif düşünceleri, kızgınlığı, kıskançlığı ve yorgunluğu atmak; onları minnet, sevgi ve barış gibi pozitif düşüncelerle değiştirmek için bunun gerekli olduğunu söylüyor.

Gerçek bir sükûnet,  mutluluğun ve sağlığın kaynağıdır, diyor.

5*Başkalarına zarar verme

Başkalarına yardım edebiliyorsan et. Edemiyorsan da, en azından zarar verme ve onlar hakkında yalan, yanlış ve zarar verici sözler etme. Başkasının sırtına binme. Kimseye zorbalık ve eziyet etme.

6*Arkadaşlığın değerini bil

Arkadaşlığı asla hafife alma. Gerçek arkadaş kusur aramaz. Arkadaş eksikliği depresyona yol açan etkenlerden biridir.

7*Teknolojinin esiri olma

Her ne kadar Dalai Lama’nın Twitter’da milyonlarca takipçisi varsa da, sosyal medya kullanımında aşırıya gitmeyin, diyor. Neden derseniz eğer, esir düşebilirsiniz.

Lokantalarda insanların yemekten ve birbirlerinden ziyade telefonlarıyla ilgilendikleri gibi mesela… Birebir ilişkilerinizi  ihmal etmeyin. Sosyal medyanın bunun yerini almamasına dikkat edin.  

8*Kavga etme, anlaş

Diyalog demek, iki insanın birbirine saygılı bir biçimde, bir konuyu konuşması, sorunları  çözmesi demektir. Çatışma ve anlaşmazlıkların tek çözümü uzlaşmaktır.

Yüzde yüz kazanmak ya da yüzde yüz kaybetmek diye birşey yoktur.

9*Dünyayı sev

Hayatta kalmak için yaşadığımız bu planete iyi bakmak gibi bir zorunluluğumuz var. Eskileri yeni şeylere dönüştürerek, alternatif enerji bronları kullanarak, temiz bir dünyaya katkıda bulunabiliriz.

10*Yanlışlarından ders çıkar

Kaybedersen eğer, oradan alacağın dersi de kaybetme. Ona sahip çık.

Sana ilerde lazım olacak olan odur…

Kaynak: knack.be, 08 temmuz 2015

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500