Advert
Advert
KEŞKE...!!!
Gülden SÖKELİOĞLU...

KEŞKE...!!!

Bu içerik 1984 kez okundu.

Zengin doğu ülkeleri olan, Çin ve Hindistan'ın sahip olduğu ipek ve baharat gibi zenginlikleri Avrupa'ya getirmek isteyen İtalya- Cenova'lı Kristof Kolomp, sürekli batıya gidilirse, Hindistan'a ulaşacağını düşünüyordu.

İspanya Kraliçesi İzabella'nın yardımıyla Atlas Okyanusu'ndan yola çıkan Kristof Kolomp aylar süren deniz yolculuğundan sonra,1492'de, Orta Amerika'da ulaştığı adaya

 San Salvador( Kutsal Kurtuluş) adını verdi ve ' Batı Hint Adaları' dedi.

Ancak, İtalyan denizci Amerigo Vespucci 1501 yılında buraya, Portekiz kralı adına sefer düzenledi; bu toprakların Asya Anakara'sı değil, yeni bir kıta olduğunu söyledi.

1505 yılında, İspanya kralının himayesine girdi ve keşfedilen topraklara, Amerigo Vespucci'den dolayı 'Amerika' Kıtası dendi.

İspanya, Portekiz'in yanısıra, İngiltere, Fransa ve Hollanda Amerika kıtasına deniz seferleri düzenlediler ve sömürgesi haline getirdiler.

İspanyollar ve Portekizliler, Amerika Kıtası'nda Meksika'da yaşayan 'Aztek' Medeniyetini, Peru ve Ant Dağlarında yaşayan 'İnka' Medeniyetini yok ettiler; zenginliklerini yağmaladılar.

Amerika Kıtası'nın yerli halkı olan Kızılderilileri katlettiler ve nüfusunu büyük ölçüde yok ettiler. İşgalci Avrupalıları masum, topraklarını savunan Kızılderilileri barbar gösteren kovboy filmleri yaparak insanları uyuttular.

Amerika'yı işgal eden Avrupalılar, yeraltı zenginliklerini (altın, gümüş, petrol) çıkarmak ve işlemek için ucuz iş gücü olarak, Afrika'dan gemiler dolusu köleler getirdiler. Bu kölelerin çoğu yolda yaşamını yitirdi; geri kalanlar ise boğaz tokluğuna efendilerine hizmet ettiler.

İngilizler, Fransızlar ve Hollandalılar Kuzey Amerika ve Antiller'e hakim oldular. 1607 yılından itibaren, İngilizler Kuzey Amerika'ya hakim oldular. İngilizlere karşı önce Hollandalılar, sonra da '7yıl Savaşları'nda İngilizlere yenilen Fransızlar çekildiler ve Kuzey Amerika'da sadece İngiliz Kolonileri kaldı.

'7 Yıl Savaşları'nda Fransızlara yenilen İngiltere ağır ekonomik buhran yaşadı ve kolonilerinden aldığı vergiyi arttırınca, Kuzey Amerika'daki 13 İngiliz kolonisi birleşerek, 1774 yılında bağımsızlık savaşı başlattılar. Amerika Bağımsızlık Savaşı 4 Temmuz 1776 'da bağımsızlık ilanı ile sonuçlandı. İngiltere, Fransa ile 3 Eylül 1783'de imzaladığı, Paris Barış Antlaşması ile ABD'nin bağımsızlığını kabul etmiştir. 1787'de hazırlanan federal anayasa ile 1789'da George Washington kurulan Birleşik Devlet'in ilk başkanı seçilmiştir.

ABD'nin bağımsızlığından sonra, Amerika Kıtası'ndaki diğer sömürge devletler de birer birer bağımsızlıklarını elde ettiler.

Amerika Kıtası, 'KEŞKE' Kristof Kolomb tarafından keşfedilmeseydi:

-Amerika'nın yerlileri olan Kızılderililer katledilmeyecekti...

-Amerika Kıtası'ndaki Maya ve Aztek Medeniyetlerinin izleri yok edilmeyecekti...

-Afrika Kıtası'ndan yüzbinlerce köle gemilerle getirilip telef olmayacaktı.

-ABD'nin Vietnam'ı işgali ile yüzbinlerce Vietnamlı ölmeyecek, acı çekmeyecekti.

-ABD'nin Kore'yi işgal etmesiyle binlerce Koreli, Türk ve Amerikan askeri ölmeyecekti.

-ABD'nin Afganistan'ı işgal etmesiyle, Taliban ve El Kaide canavarı yaratılmayacak; yüzbinlerce insan ölmeyecekti.

-ABD'nin petrol ve doğalgaz zengini olan Kuzey Afrika'daki ülkelerinin,' Arap Baharı' denilen kanlı ayaklanmalarla rejimleri yıkılmayacaktı.

-ABD tarafından petrol için Irak ve Suriye devletleri parçalanmayacaktı.

-Şimdi sıra İran'a ve sonra Türkiye'ye gelmeyecekti.

Günümüzde süper güç olan ABD ve Nazi zulmünü yaşayan,1945'de kurulan İsrail petrol ve doğal gaz zengini olan devletleri ele geçirebilmek; parçalayıp yok etmek için her türlü senaryolar uygulamaktadır. Bu kanlı senaryolardan ancak, Atatürk'ün sözü olan, 'Yurtta Barış, Dünyada Barış' ile kurtulabiliriz.

ABD ve İsrail amacına ulaşabilmek için, her ülkeyi karıştırabileceği maşa terör örgütlerini kullanmakta; Müslümanları birbirine kırdırmaktadır.

İslam ülkeleri; İslam bilgini, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk'ün söylediği, Yunus Suresi, 100. Ayet'in şu anlamını sürekli akıllarında tutsunlar:

'Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine yağdırır.'

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500