Advert
Advert
DEMOKLES'İN KILICI..!
Gülden SÖKELİOĞLU...

DEMOKLES'İN KILICI..!

Bu içerik 1980 kez okundu.

Demokles, eski Yunan efsanesine göre; Sirakuza kralı Diyonisyus'un yardımcısıdır. Demokles, sarayında lüks ve içinde yaşayan kralın çok mutlu olduğunu her yerde anlatır. Ancak kralın yüzünü asık görünce, 'niçin yüzün gülmüyor, neden mutsuzsun?' diye sorar.

Kral Diyonisyus, yardımcısına ders vermek ister; Demokles için ziyafet vereceğini, hizmetkarlarına, kendisine yaptıkları gibi Demokles'e hizmet yapmalarını ister.

Kral, tahtını, tacını ve giysilerini Demokles'e verir. O da zevkten, gösterişten çok mutlu iken; başını kaldırdığında, at kılıyla bağlı olan keskin bir kılıcın sarktığını görür ve korkuya kapılarak elindeki kadehi yere düşürür. Kral, Demokles'e sorar: 'niçin yüzün gülmüyor, niye mutlu değilsin?' Demokles, " başımda bu kılıç varken nasıl mutlu olabilirim"der.

Kralın yardımcısı, bu olaydan üzerine düsen dersi almıştır; " görev ve sorumluluk arttıkça, tehlikenin arttığını" anlamıştır.

Halkının mutlu ve refah içinde yaşaması için uğraşan, hak ve adaletten ayrılmayan yöneticilerin her zaman içi rahattır.

Kıssadan hisse: Demokles'in kılıcı, insanın vicdanıdır. Eğer krallar, yöneticiler kendilerini değil, halkını düşünürler, vicdanlarının sesini dinlerlerse korkacak ve kaygılanacak bir durum yoktur.

Eğer tam aksi olursa, 'Demokles'in Kılıcı' gibi her an korkuya kapılırlar ve tarih sahnesinden silinir giderler.                       

Bu efsanenin M.Ö 400 yılında geçtiği varsayılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500