Advert
Advert
1 MAYIS...
Gülden SÖKELİOĞLU...

1 MAYIS...

Bu içerik 1917 kez okundu.

Bugün, 1 Mayıs..İşçinin ve emekçinin bayramı.

Peki, işçiler ve emekçiler, yılda bir gün de olsa bayramını kutlayabiliyor mu?...Tabi ki hayır.
1 Mayıs 1977'de, Taksim Meydanı'nı dolduran yüzbinlerce emekçi, bayramını kutlamak istiyordu, ama karanlık güçler buna izin vermedi, açılan ateş sonunda 37 işçi yaşamını yitirdi ve yaşanan korkunç acı hala yürekleri yakıyor.
Aradan 40 yıl geçmesine rağmen, hala katillerin bulunmaması daha üzücü bir durum.
Bütün ülkelerde, 1 Mayıs, işçi ve emekçi bayramı olarak kutlanırken, bizde ise 'Bahar Bayramı' olarak sunuldu.Ama, 1 Mayıs 1977'de, Taksim'de yaşanan katliamdan sonra,
1 Mayıs daha bir anlam kazanmıştır. İşçiler ve emekçiler; ekmek, özgürlük, adalet, insanca yaşama şartları, iş güvencesi, grev ve toplu sözleşme hakları için,isteklerini  1 Mayıs'ta alanlarda haykırmak istiyor.
İşçilerin ve kamu emekçilerinin; özelleştirme mağduriyeti,kıdem tazminatı,taşeron işçilik, iş güvencesinin olmaması, grev ve toplu sözleşme yasağı,işçi ölümleri, düşük ücret, kiralık işçilik gibi bir  sürü sorunu var ve bu sorunlar çözülemiyor.
Toplumuzun %65' e  yakını asgari ücretle çalışıyor.4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 5000 tl.,açlık sınırının 1500 tl. olduğu açıklanıyor; bu durumda Türk halkının çoğu yoksul ve hatta açlık sınırında.
Kadın işçi ve memurların sayısında da son yıllarda büyük bir düşüş söz konusu. Serbest çalışma adı altında, kadınlar iş hayatından uzaklaştırılmakta ve eve hapsedilmektedir. Kadınlar erkekler ile aynı işi yapmalarına rağmen, aynı ücreti alamamaktadır.
Çalışan işçiler ve kamu emekçilerinin tek amacı ailesi ile birlikte insan onuruna yakışan bir şekilde yaşamak istemeleri.
Eğitimli dört gençten biri işsiz...İşi olanlar ise insanca yaşamak için, yeterli ücret alamıyor.
Bütün bu sorunların çözülmesi, insanlarımızın mutlu ve umutlu olabilmesi için, ülke yöneticilerinin, üretime ve istihdama yönelik tedbirler alması,toplum içinde adaleti, barışı ve huzuru sağlaması gerekmektedir.
Emek ve alın teri kutsaldır...Emeği ile geçinmeye çalışan ve yaşama mücadelesi veren tüm çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500