Advert
Advert
23 NİSAN…
Gülden SÖKELİOĞLU...

23 NİSAN…

Bu içerik 1884 kez okundu.

Bugün 23 Nisan,

Neşe doluyor insan.

Çocukluğumuzun, 23 Nisan Bayramlarının bir güzelliği ve coşkusu vardı.

İkiz kardeşimle birlikte, İlkokulu, Ağaçlıhöyük köyü ve Milas- Menteşe ilkokulunda okudum.

23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na bir hafta kala, arkadaşlarımız ve öğretmenimizle birlikte sınıfımızı, bayraklarla, balonlarla, grapon kağıtlarıyla süslerdik...

Öğretmenimiz, bayramda şiir okuyacakları ve ront oynayacakları seçerdi...Okulumuzun tüm öğrencileri ve öğretmenleri 23 Nisan bayram coşkusunu yaşardık..

 23 Nisan Bayramı giysisini, terzi olduğu için annem dikerdi; giysimin dikilmesini heyecanla beklerdim.

23 Nisan sabahı, okula gelen öğrenciler rengarenk giysileriyle çiçek tarlası gibi bir görüntü oluştururdu. Tüm öğrenciler okulun bahçesinde sıraya girerdik

Milas'taki tüm ilkokullardan gelen öğrenciler, şimdi Atapark olan meydanda toplanırdık; aileler ve Milas halkı, bayram coşkusunu izlemeye gelirlerdi.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlar, günün anlamını belirten konuşma yapılır, daha sonra her okuldan bir öğrenci şiir okur ve rontlar oynanırdı. Öğrenciler ve ailelerinin mutluluğu yüzlerine yansırdı.

Bayram nedeniyle tam bir karnaval havası yaşanırdı; çevrede yer alan kuru yemişçiler, macun şekerciler, baloncular ve dondurmacılar, biz çocukların sevincini daha da arttırırdı.

Tören bittikten sonra, tüm öğrenciler rengarenk giysileriyle ve yavrukurtlar, izci giysileriyle protokolün, vatandaşların önünden resmi geçitle, gururla geçerdi.

23 Nisan akşamında bazı nahiye ve köy okullarında akşam piyesler oynanırdı.

Her yetişkin insan, çocukluğunda yaşadığı bu 23 Nisan Bayramı coşkusunu hiç bir zaman unutamaz ve hep hayalinde yaşatır.

 Yurdumuzun düşman işgaline karşı, Atatürk'ün, Türk Milleti ile verdiği milli mücadelenin simgesi olan ve 23 Nisan 1923'te, Ankara'da açılan TBMM'nin ilk maddesine göre, 'egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir'.

Atatürk, geleceğimizin güvencesi olan Türk çocuklarına '23 Nisan'ı armağan etmiş ve' 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' demiştir.

Dünyada ilk defa, çocuklara bayram armağan eden devlet adamı, Atatürk olmuştur.

Geçmiş yıllarda, 23 Nisan'larda yaşanan bayram coşkusunu, milli bayramların ruhunu ve heyecanını, Atatürk sevgisini yok etmek isteyenlere karşı, Türk çocukları Ata'sına ve

23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na sahip çıkacaktır.

Sağlıklı nesiller, çocukluğunu doyasıya yaşayan, mutlu çocuklarla mümkündür.

Çocuk işçiler... Çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları... Sokak çocukları... Eğitimsiz çocuklar... Uyuşturucu ve fuhuş batağına düşen çocuklar... Boşanmış ailelerin, sevgisiz büyüyen çocukları... Savaşlarda ölen çocuklar... Mülteci çocuklar... Açlıktan ölen çocuklar... Yurtlarda, okullarda tacize uğrayan ve yanan çocuklar... Şehitlerin çocukları...

Ne yazık ki, 21. yüzyılda ülkemizin ve dünyanın acı gerçeği.

Ülkeleri yönetenleri, çocuklarına sahip çıkabiliyor, mutlu edebiliyor ve iyi bir gelecek verebiliyorsa, kutlamak gerekiyor.

Bizlere, 23 Nisan Bayramı coşkusunu yaşatan öğretmenlerimizi, çocuklara bayram armağan eden, Başöğretmen Atatürk'ü rahmet ve minnetle anıyoruz; ruhları şad olsun.

Türk ve dünya çocuklarının, 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun.    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500