Advert
Advert
'VAKAYİ VAKVAKİYE'
Gülden SÖKELİOĞLU...

'VAKAYİ VAKVAKİYE'

Bu içerik 2411 kez okundu.

Vaka- olay, Vakvak ise, Hint mitolojisine göre meyvesi insan olan ağaç demektir. Vakayi Vakvakiye ise, meyvesi insan olan ağaç olayı anlamına gelir.

Bu olay, Osmanlı padişahı 4. Mehmet zamanında yaşandı. 4. Mehmet, 1648 yılında, çok küçük yaşta padişah olmuştu; Genç Osman'ın isyancılar tarafından öldürülmesi.

 1. İbrahim'in psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle devlet düzeni bozulmuştu. Uzun süren savaşlar nedeniyle ekonomi bozulunca, askerlere maaşlarının ayarı bozuk akçe ile verilmesi üzerine Yeniçeriler ve Sipahiler ayaklandılar (4-8 Mart 1656) saraya giderek isteklerini bildirdiler. Padişah, bazı devlet adamlarını öldürse de, isyancılar ikna olmaz ve 4. Mehmet'e bir ölüm listesi verirler. Çaresiz kalan 4. Mehmet isyancıların isteğini yerine getirir ve öldürülen devlet adamları isyancılara teslim edilir. İsyancılar tarafından 30 kişinin cesedi Atmeydanı'nda (Sultanahmet Meydanı) bir çınar ağacının dallarına asılır ve isyan sona erer; bu olaya, Osmanlı tarihinde Vakayi Vakvakiye denir.

Osmanlı tarihinde Kapıkulu askerleri tarafından çıkarılan isyanlar sonunda; bazı padişahlar, saray görevlileri, padişah eşleri, çocukları ve anneleri acımasız bir şekilde yaşamlarını kaybetmişlerdir.

İsyanların çıkmasında; Osmanlı Devleti'nin Doğu ve Batı Devletleri ile yaptığı savaşların uzun sürmesi, ekonomik bunalımlar ve halktan alınan ağır vergiler etkili olmuştur.

Kırım Savaşı sonunda imzalanan Paris Antlaşması ile Osmanlı Devleti ilk defa bir Avrupa Devleti sayılmış ve ilk defa Avrupa Devletlerinden borç para alınmış, saraylar ve köşkler yapmak için harcanmış; borçlar ödenemeyince de Osmanlı ekonomisi Avrupa Devletlerinin egemenliğine girmiştir.

Suriye'nin İdlip şehrinde, Işid militanlarının, öldürdüğü insanları direklere asması, Osmanlı tarihindeki Vakayi Vakvakiye'yi anımsattı. Osmanlı tarihindeki bu olayın 361 yıl sonra bugün yaşanması; teknoloji geliştiği halde insanların hala medenileşmediğini, daha da canavarlaştığını, emperyalist(sömürgeci) devletlerin çıkarlarına alet olduğunu gösteriyor.

İşin garibi, Müslüman, müslümanı öldürüyor ve sömürgeci devletler kazançlı çıkıyor.

Huzur, barış, mutluluk, refah, eşitlik, özgürlük, adalet ve insan hakları ancak demokrasinin yerleşmesi ve çok seslilik ile mümkündür.

Onun için demokrasimizin ve Cumhuriyet'imizin kıymetini bilelim... Bizleri, vatandaş yerine kul yapmak; padişahtan daha fazla yetkilere sahip olmak isteyenlere ve Gazi Meclis'i etkisiz hale getirmek isteyenlere, 16 Nisan'da' HAYIR' diyelim.

Türk Milleti'nin önderi, Mustafa Kemal Atatürk'e ve devrimlerine sahip çıkalım.      

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500