Advert
Advert
HIRS…
Gülden SÖKELİOĞLU...

HIRS…

Bu içerik 2961 kez okundu.

Hırs, Arapça 'Harese'den gelir. İhtiras, muhteris, haris kelimeleri 'harese' den türemiştir.

Harese, çölde yetişen ve devenin çok sevdiği bir dikenin adıdır. Deve bu dikeni yedikçe ağzı kan içinde kalır, kanının tuzu ile daha çok zevk alır ve daha çok yemek ister. Acı çeken, ağzı kan içinde kalan deve bu hırsının kurbanı olur ve bazen kan kaybından ölür.

Hırs, insanlar arasında da olabilir, Sahip olduklarıyla yetinmeyen, hep fazlasını isteyen, şükretmeyen nice hırslı insanlar vardır çevremizde. Hırs, insanı, bir kurt gibi kemiren, yiyip bitiren bir duygudur.

Sömürgeci devletler içinde de hırs söz konusu olabilir: ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Rusya, Almanya gibi Emperyalist ülkeler, yoksul ülkelerin yeraltı zenginliklerine göz dikmeleri ve doymak bilmeyen hırsları uğruna, ulusları mezheplerine ve ırklarına göre birbirine düşman ederek, savaşlar çıkartıyorlar; haritalar değiştiriliyor; insanlar, canından, malından ve yurdundan oluyor ve başka topraklarda mülteci durumuna düşürülüyor. Savaştan kaçan, aileleriyle özgürlüğe ulaşmak isteyen insanlar ise hayatlarını kaybediyor, dramlar yaşanıyor.

Peki, bütün bu acılar niye yaşanıyor?

Sömürgeci devletlerin doymak bilmeyen hırsları uğruna.

Hakça paylaşmasını bildikten sonra, bu dünyanın zenginlikleri herkese yeter. Sömürgeci devletlerin, insanların hırsları uğruna, insanlık adına utançlar yaşanıyor ve insanlar açlıktan kırılıyor.

Hz. Muhammet'in, 'komşusu açken, tok yatan bizden değildir' sözüne herkes uysa ne açlık yaşanır, ne de zulüm.

Sizlere, çok önce okuduğum bir Kızılderili öyküsünü anlatmak istiyorum:

Kızılderili kabile reisi yanındaki adamlarına 'güneşin doğuşundan, batışına kadar, kim nereyi kazıklarla çevirirse, o topraklar onun olacak' der. Bu söz üzerine herkes etrafa dağılır ve topraklarını çevirmeye başlar. Ama içlerinden biri çok hırslıdır; güneşi takip ederek, topraklarını genişletmek için canını dişine takarak çalışır; güneş öbür tepeye geçince son bir gayretle oraya koşar, güneş batmadan topraklarının sınırlarını genişletir ama hırsından çatlayıp ölür ve sonunda iki metrelik çukura gömülür.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500