Advert
Advert
NEVRUZ BAYRAMI…
Gülden SÖKELİOĞLU...

NEVRUZ BAYRAMI…

Bu içerik 1637 kez okundu.

Nevruz; Farsça: Nev-Yeni ve Ruz- Gün kelimelerinden oluşur; 'yeni gün', veya ' gün ışığı'  anlamına gelir.

Nevruz, baharın ilk günü olarak kabul edilen ve birçok kültür tarafından bayram olarak kutlanan bir gündür; bu günde, güneş ışınları Ekvator'a dik geldiği için gece ve gündüz eşittir.

Nevruz, baharın ilk gününü temsil eder; bazı toplumlar 21 Mart'ı, bazıları ise 22 Mart'ı veya 23 Mart'ı baharın ilk günü olarak kabul eder, bayram olarak kutlarlar.

2010'dan itibaren 21 Mart, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 'Dünya Nevruz Bayramı' olarak kabul edilmiştir.

Nevruz kelimesine tarihte ilk defa, M.S 2. Yüzyılda Pers (İran) kayıtlarında rastlanmıştır. Ancak daha önce, M.Ö 648- 330 yılları arasında, Pers imparatorluğu egemenliğinde yaşayan milletlerin Pers Şahı'na Nevruz gününde hediyeler verdiğine dair bilgilere rastlanmıştır.

Türklerde Nevruz

Orta Asya'da Göktürklerin, Ergenekon'dan demir dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişi ve doğanın uyanışını temsil eden 21 Mart,' Nevruz Bayramı' olarak, Doğu Türkistan'dan Balkanlar'a kadar Türk Devletlerinde geçmişten günümüze kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından, 1995 yılından itibaren Nevruz bayram olarak kutlanmaktadır.

Ergenekon Destanı

Moğol İli'nde(ülkesi) Oğuz Han soyundan gelen İl Han'ın hükümdarlığı zamanında, Tatar hükümdarı Sevinç Han, Kırgızlar ile birlikte Moğol hükümdarına savaş açarlar ve Moğol İli'nde herkesi öldürürler; sadece İl Han'ın küçük oğlu Kıyan, eşi Nükuz ve yeğeni kaçıp kurtulabildiler ve düşmanlarının bulamayacağı yere gitmeye karar verdiler. Yüksek bir dağda bir geçit buldular ve buradan geçerek, sulak- yeşillik bir yere geldiler; yerleştikleri yere 'maden yeri' anlamına gelen ' Ergene- kon' dediler. Dört yüzyıl burada yaşadılar ve çoğaldılar ve yaşadıkları yere sığmaz oldular. Ergenekon'un çevresinde geçit aradılar. Bir demirci, dağın demir kısmı eritilirse yol açılacağını söyleyince, demir madeninin olduğu yere bir sıra odun, bir sıra kömür dizdiler ve ateşi yakarak; 70 yere, 70 körük yerleştirerek, hep birlikte körüklediler ve sonunda demiri eriterek yolu açtılar ve dışarı çıktılar. İl Han'ın soyundan gelen Türkler daha da güçlenmiş olarak eski yurtlarına döndüler ve atalarının intikamını aldılar. Ergenekon'dan çıktıkları gün olan 21 Mart'ta her yıl bayram yaptılar. Bu bayramda, bir demir parçasını kızdırdılar ve kor haline gelince, önce Hakan daha sonra beyler, demiri örsün üzerine koyarak dövdüler.21 Mart hem özgürlüğün hem de baharın bayramıdır. Bu bayramda, geniş bir meydanda yakılan ateşin üzerinden atlanır; danslar yapılır, yemekler pişirilir ve yenilir, baharın uyanışı coşkulu bir şekilde kutlanırdı.

Eski Türklerin destanı olan Ergenekon, Sömürgeci Devletlerin desteği ile bir terör örgütü olarak nitelendirilerek, Türk ordusuna tuzak kurulmuş ve şerefli ordumuzun itibarı zedelenmiştir.

Türk Milleti'nin tarihini, değer yargılarını yok etmek; Büyük Hun hükümdarı Mete Han'dan itibaren kurulan Türk ordusunun sistemi ile oynamak; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ve devrimlerini yok saymak, ancak düşman devletlerin işine yarar.

Nevruz Bayramı, eski Türklerin bir geleneği ve töresi iken; ülkemizdeki Kürtlerin bayramı olarak gösteriliyor. Terör örgütü olan PKK, 21 Mart'ta terör eylemleri yaparak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir.

Bu ülke hepimizin...

Baharın gelişini ülkemizin tüm vatandaşları olarak, coşkuyla ve sevinçle kutlayalım...

Baharda açan tomurcuklar gibi umutlarımızı yeşertelim...

21 Mart' Nevruz Bayramı' tüm ulusumuza kutlu olsun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500