Advert
Advert
Advert
PARMAK DAMGASI
Turgay MUTLU...

PARMAK DAMGASI

Bu içerik 1883 kez okundu.

Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarını kitabevlerinde çoğu zaman bulamıyorsunuz. Ününü duyduğum   ‘’Parmak Damgası’’  adlı bu eserini İzmir –Hatay Semtindeki bir sahafta buldum. Bilge Umar’ın   ‘’Karya’’  adlı eserini iki yıldır arıyorum, bulamıyorum. Bu satırları okuyan kitapsever dostlarımız bu konuda yardımcı olurlarsa sevinirim. Parmak Damgası çok güzel bir öykü kitabı. Dizisi de çevrilen bu eserdeki öykü kahramanlarının rol dağılımı başarılı sanatçılardan ve karakterlerden seçilmiş. Zühal Olcay, Seniha Öğretmen rolüyle epey ilgi görmüştü 1985’li yıllarda.  Parmak Damgası, uyarlamasıyla yerli yerine oturmuş güzel bir eser.

Balıkçı'nın öykülerini manevi oğlu Şadan Gökovalı,  derlerken Balıkçı'nın diğer üç kitabına girmemiş öyküleri seçtiğini belirtiyor kitabın başında.

Bir de kitabın ilk sayfasında şöyle bir yazı var:

"Anadolu Halikarnas Balıkçısıyla doğdu

O'nunla birlikte büyüdü

O'nunla birlikte ölmedi

fakat...

Can çekişiyor.

Sahiller betonla, denizler pislikle.

İonya'yı İonya, Karya'yı Karya

yapmaksa biz gençlere düşüyor.

Bir şey diyeceğim; şu hikâye edebiyatımızdaki en güzel aşk hikâyesi olabilir.

Kitabın  kısaca   özeti:

Seniha Öğretmen, köye geldiğinin ilk zamanlarında köylülerce pek beğenilmez. Yedibenli Huriye'nin çocuğunu okula kabul etmesi mesela, hiç hoş karşılanmaz ama çok iyi bir öğretmen olduğu anlaşılır ve zamanla köylülerce sevilir. Ardından Balıkçı Mahmut, öğretmene balık getirmeye başlar sürekli. "Parayla değil hoca abla," der, balıkları bırakıp sıvışır. Aşık olmuştur, etrafındakiler, "Birader, okumuş kadın alma, sen ona yetemezsin," derler, adam, "Hayır, başıma hiçbir şey kakmaz," der. ‘’Aşk lan işte  anlayın’’ der . Haber Seniha'ya uçar, Seniha kıpkırmızı olur, sonuçta  "Olur," der.

Hazırlıklar başlar ve nikah günü belirlenir. Mahmut heyecanlanır. Fakat bir sorun vardır.

Mahmut'un okuması yazması yoktur, parmak basar. Seniha bir okkaya, bir Mahmut'a bakar ve kocasının parmak izinin yanına kendi parmağını basar. Ne kadar güzel bir hikâye, kısacık ama bir mutlu oluyor insan, deme gitsin. Sevda böyle bir şey.

Bu   güzel   öykü   kitabını   mutlaka   okuyunuz… İyi okumalar efendim.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500