Advert
Advert
KADININ, KADINA ŞİDDETİ...
Gülden SÖKELİOĞLU...

KADININ, KADINA ŞİDDETİ...

Bu içerik 2788 kez okundu.

Yeni Anayasanın oylanması sırasında, TBMM'de, kadın milletvekillerinin şiddetine tanık olduk.

Ankara bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka, Anayasa hakkında söz verilmemesi üzerine, kendisini Meclis kürsüsüne kelepçeleyerek, tepki göstermiş;

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenerek, Anayasadan desteğini çekmesini istemiştir.

Kelepçeli eylemi sonlandırmak isteyen AKP'li kadın milletvekilleri, Antalya Mv. Gökçen Enç başkanlığında, kürsüdeki Aylin Nazlı Aka'ya saldırdılar... Bu arbede sırasında, araya giren kadın vekillerden, CHP Mv. engelli Şafak Pavey yere düşürülür ve kol protezi çıkar... CHP Mv. Melike Basmacı yaralanır... HDP İstanbul Mv. Pervin Buldan göğsüne aldığı tekmeyle hastanelik olurlar.

Anayasa maddelerinin oylanması sırasında dünyada ilk defa, TBMM'de kadın vekillerin hemcinslerine şiddet uygulaması, demokrasi adına utanç verici.

Zarafetin,asaletin, kültürün sembolü olması gereken kadınlar, hemcinslerine saldıracak kadar nasıl vahşileşebilir? Aklım almıyor.

Daha önce Uzakdoğu ülkelerinde, bilhassa Tayvan'da rastlanan kavgalı meclis görüntülerini hayretle izlerken; TBMM'de erkek milletvekillerinin birbirine uyguladığı şiddet görüntülerine yavaş yavaş alıştırılmıştık. Ancak, AKP'li kadın vekillerin, diğer kadın vekillere uyguladığı şiddet, Cumhuriyet Meclisi'ne yakışmıyor.

Birilerine yaranmak istercesine, hemcinslerine şiddet uygulayan AKP'li kadın vekilleri, bilhassa  Gökçen Enç'i kınıyorum.

AKP Erzurum Mv. Zehra Taşkesenlioğlu'nun 'Anayasa oylaması zaferle sonuçlandı. 100 yıllık prangadan kurtulduğumuz için sevinçliyiz' diye konuşması ayrı bir üzücü durum.

Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı olan bu kadın vekiller, Atatürk'ün, kadınlara verdiği siyasi haklar sayesinde milletvekili olabildiğini unutuyor, herhalde.

Dünya kadınlarından yıllar önce Türk kadınlarına, 1934 yılında milletvekili seçme ve seçilme hakkı veren Atatürk'e ve kurduğu Cumhuriyete bu kadar vefasızlık ve saygısızlık olur mu?

AKP ve MHP milletvekillerinin işbirliğiyle; 'Başkanlık Sistemi'ni içeren yeni Anayasa taslağı kavga, tekme, tokat ve şiddetle TBMM'den geçti. Yeni Türkiye'nin Meclisi' de böyle oluyor!!

Ülkemizin aydınlık yüzlü, bilinçli kadınları; inanç-ibadet, düşünce özgürlüğü ve yaşam tarzının güvencesi olan laiklikten asla vazgeçmeyecektir.

Türk kadınları, özgürlüğünü ve sahip olduğu haklarını kaybetmemek; çocuklarının geleceği için, referandumda 'Hayır' demelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500