Advert
Advert
Milas Zeytin Hasat Şenliği
Hüseyin AÇAR...

Milas Zeytin Hasat Şenliği

Bu içerik 214 kez okundu.

3-4 Kasım tarihlerinde ilçemiz Milas önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Her yıl geleneksel olarak yapılan ve Milas'ın zeytin ve zeytinyağını ulusal ve uluslararası platformlarda ön plana çıkaran Zeytin Hasat Şenliğimiz güzel başladı lakin çok ta güzel sonuçlanmadı.

3 Kasım Cumartesi günü Milaslıların katılımıyla başlayan şenlik yürüyüşü katılım anlamında oldukça yoğun oldu.

Bu yıl 6.düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği bir önceki 5 şenlikten farklı değildi.

Şenliğin amacı Milas Zeytinin ve zeytinyağının ne kadar kaliteli olduğunu basın yoluyla herkese anlatabilmekti.

Şenlimiz Milas'ta ki çeşitli kurum ve kuruluşların işbirliği içersinde yapıldı.

Yani karınca kararınca herkes taşın altına elini sokmuştu.

Başta Milas Kaymakamlığı olmak üzere Milas Belediyesi, Milas İlçe Tarım Müdürlüğü, Mitso, Oda Temsilcileri ile Zeytin ve Zeytinyağ üreticileri bu şenliğin Milas'ın adına yakışır bir şekilde geçmesi için ellerinden gelen desteği verdiler.

Zeytin Hasat Şenliğimizin eksiklikleri olmadı değil.

Ancak bu tür etkinlikleri düzenlemek hiç kolay değildir.

Mali bütçesi, konukların ağırlanması, sahne ayarlamaları, üreticilerin stantlarının ayarlanması, protokol davetleri ve benzeri işlerin düzenli bir şekilde yapılabilmesi oldukça yorucu ve zahmetlidir.

Zeytin Hasat Şenliğimizde şenliğimize gölge düşüren bir talihsiz olay yasandı.

İlk gün açılış konuşmalarında konuşmacı olarak konuklara hitap etmesi beklenen her yıl yapılan şenliklerin en büyük destekçisi ve büyük paydaşlarından biri olan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın konuşmacılar arasında yer almaması herkesin tepkisini çekti.

Açılış konuşmasını yapan Milas Kaymakamımız Eren Aslan'dan sonra İYİ Parti, CHP ve AKP Muğla Milletvekillerinin konuşmalarını dinledik. Sonrasında artik sıra Belediye Başkanımız Muhammet Tokat'ta derken bir de baktık ki son ve kapanış konuşmasını Muğla Valimiz Esengül Civelek yaptı.

Elbette Başkan Tokat'ın neden konuşmadığı veya konuşturulmadığı konusunda kutlama komitesine çeşitli tepkiler sosyal medya yoluyla gelmeye başladı ve halen de geliyor.

Konu ile ilgili olarak en doğru ve gerçek açıklamayı sanıyorum ki kutlama komitesi yapacaktır.

Neyse bu hoş olmayan durum sonrası Zeytin Hasat Şenliğimiz yine de durmadı ve program gereği devam etti.

Açılan stantların gezilmesi, Ağaçlıhöyük Mahallemizdeki Zeytin Hasadı, Uyku Vadisindeki Zeytinyağ üretimi ve şenliğin amacı olan Milas Zeytinin ve zeytinyağının kalitesi ve bu kalitenin ülke pazarında hakettiği yeri alması konularında konukların panelleri dinlendi.

4 Kasım Pazar günü şenliğimizde çeşitli yemek yarışları düzenlendi. Sınır tanımayan şeflerin görsel yemek yapmaları, şenlikle ile ilgili resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin dağıtılması da yapıldı.

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliğimiz işte böyle etkinliklerle tamamlandı.

Kaliteli Zeytinimizi ve Zeytinyağımızı yeteri kadar tanıtabildik mi bilemiyorum ama gerçek olan bir şey var ki bu yıl ki Zeytin Şenliğimizde Şenliğe maddi ve manevi katkı sağlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın şenlikte konuşturulmaması epeyce bir süre Milas gündeminde yer alacak gibi gözüküyor.

Zeytin ve Zeytinyağ bir sağlıktır deyip yazımızı noktalayalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500