Advert
Advert
Advert
2017 HOŞ GELMEDİ, ACI GELDİ!..
Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ...

2017 HOŞ GELMEDİ, ACI GELDİ!..

Bu içerik 2214 kez okundu.

Yeni yıla umut, barış ve sevgi özlemiyle girmeye çalışırken, 1 Ocak günü saat 01.15’de, İstanbul Reina’da yılbaşını kutlayanların üzerine, kana susayan bir cani ateş açıyor, 7 dakika süreyle kurşun yağdırıyor ve çıkarken üstünü de değiştirerek oradan çıkıp gidiyor. Acı tablo: 39 ölü. Ülkemiz bir kan ve ateş kuyusu haline geldi, getirildi… Bu kuyudan çıkıl(a)mayacak mı? Mutlaka çıkılacak. Çıkılmalı.  Bu ölüm rüzgârı nereden ve nasıl esiyorsa mutlaka durdurulmalı.

YENİ YIL KUTLAMASI!

1-      Ülkemizde iç barışın sağlanması, genç ve ecelsiz ölümlerin olmaması; turistin Türkiye'ye gelmekten kaçınmaması,

2-      Türkiye'nin yine eskiden olduğu gibi komşularıyla dost olması,

3-       Ülkenin laik düzeninin sarsılmaması, 

4-       Ülkede, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanması, 

5-       İş kazaları ve iş cinayetlerinin olmaması; eşlerin dul, çocukların babasız kalmaması,

6-      Çalışanların insanca yaşayabileceği bir gelire sahip olması,

7-      Tarihin-kültürün ve doğal değerlerin talan edilmemesi,

8-      Türkiye'nin çoğulcu parlamenter yapısının özelliğinin korunması; parlamento yetkilerinin kısıtlanarak, otoriter bir yönetimi sağlayacak olan “Cumhurbaşkanlığı” veya “Başkanlık” sistemi ütopyalarından vazgeçilmesi,

9-      Kimsenin özgür yaşamına karışılmadığı, herkesin özgürce yaşadığı; çocuklara ve kadına şiddetin son bulması,

10-  Eğitim sisteminin üzerinde oynanılmaması,

arzu ve dilekleriyle, herkesin yeni yılını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.

 

2016, BENİM İÇİN NASIL GEÇTİ?

  1. İş Güvenliği Uzmanı olarak, Nisan ayında, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’de(eski TKİ), çalışmaya başladım. Çalışanlarla ve şube müdürleriyle iyi bir diyalog içindeyiz. Böyle pozitif ortamda, çalışmaktan mutluyum.
  2. Bir bilim insanının yaşam öyküsü olan ve nehir söyleşi tarzında gerçekleşen, “Bir Başka Yürekle Yaşamak(Prof. Dr. Ayhan Çıkın kitabı)” isimli eserim, Milas Belediyesinin 31 Nolu yayını olarak çıktı.
  3. Her şeyden önemlisi sağlığım yerinde. Mutlu bir aile yaşamım var.
  4. Milas için yaşamsal önemi olan “3. Zeytin Hasat Şenliği” eski Kaymakamımız Fuat Gürel’in önderliğinde gerçekleşti. Kendisini Etimesgut’a uğurladık.
  5. Yeni Kaymakamımız Eren Arslan’a, 2016’nın son mesai gününün son saatlerinde, “hoş geldin ziyareti” gerçekleştirdim, kendisine yeni görevinde başarılar diledim.
  6. Hemşerimiz Muzaffer Kale’nin “Güneş Sepeti” isimli öykü kitabıyla 2016 Sait Faik Hikâye ödülünü alması beni mutlu etti. Kendi adıma çok sevindim. Milas’ın, kendi yazar ve sanatçılarını yaratması/üretmesi anlamında iyi bir örnekti…
  7. Ülkemizde, tepe noktada siyaset yapanların, siyaset yapma dili, ülkede kutuplaştırıcı ve gerilim yaratan söylemler olduğu için, bir yurttaş olarak bu beni rahatsız etti. Hâlbuki siyaset yapan ve yönetenlerin dili, birleştirici ve kucaklayıcı olmalıydı…
  8. Gazeteci İsmail Saymaz’ın, ülkemizdeki iş kazaları ve iş cinayetlerine ayna tutan “FITRAT-İş Kazası Değil, Cinayet” isimli kitabını okumak, benim için önemliydi. Bu kitap sayesinde, Türkiye’deki iş kazalarının altında işverenlerin ihmali, umursamazlığı ve kâr hırsının olduğunu objektif bir şekilde görme ve değerlendirme olanağım oldu!..
  9. “Gülen Cemaati”nin yargıdaki mensupları tarafından yaratılan kumpas ve şike davalarının nasıl bir toplumsal travma ve trajedi yarattığı, açık bir şekilde görüldü. Haksız yere insanlara zulmedildi, hayatlarından çalındı… Bir yurttaş olarak, bu beni üzdü.
  10. Yaşanabilir güzel ülkemizde; bir iç savaş halinin varlığı, ecelsiz ölümlerin olması, sokaklarına çıkmaktan korkulur hale gelmesi, ülkemizin her ülkeyle çatışma potansiyeline sahip olmasının tedirginliğini ve huzursuzluğunu yaşadım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500