BU MESLEKLERDE ÇALIŞANLAR DİKKAT…

eskiweb/bu-mesleklerde-calis-c6d5bbd36e7815b2ba90.jpg

Cam, çimento, demir-çelik işlerinde çalışanlar ile gazeteciler gibi ağır işlerde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresindeki değişiklikleri Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir gündeme taşıdı…

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, 27 Eylül 2008 Cumartesi günü Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulamasının Usul ve Esasları Hakkında ki Yönetmelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), 3 Kasım tarihinde yayınladığı duyurusunda sayılan tehlikeli mesleklerde çalışan ve fiili hizmet süresi zammından yararlanacak çalışanların gün sayılarına sınırlama getirdiğini açıkladı.

Milletvekili Demir açıklamasında; “Yeni düzenleme ile tehlikeli mesleklerde çalışan ve fiili hizmet süresi zammından yararlananların emeklilik gün sayılarına sınırlama getirildi. Cam, çimento, demir-çelik işlerinde çalışanlar ya da gazeteciler, hafta tatillerinde, yıllık izinlerinde yıpranma payından artık yararlanamayacak.

Fiili hizmet süresi,  gazeteciler gibi ağır işlerde çalışan sigortalıların, diğer çalışanlara göre daha erken emeklilik hakkı bulunuyor. Fiili hizmet süresi zammı da bu mesleklere yönelik yapılan bir düzenleme. Bu düzenleme kapsamında da ağır ve yıpratıcı mesleklerde çalışanlar, her bir yıl için emekliliklerine ekstra süre kazanılar. Emeklilik için fazladan kazanılan günlere, fiili hizmet süresi zammı denir. Bu haktan da hem sosyal sigortalı çalışan işçiler hem de Emekli Sandığı kapsamında çalışan memurlar faydalanabiliyor.

Fiili hizmet süresi zammında en çok merak edilen konuların başında ise bu haktan nasıl yararlanılacağı; yani, fazladan kazanılan günlerin, emekliliği nasıl etkileyeceği geliyor. Emeklilik için eklenecek gün sayısı sektörlere göre 60 ile 90 gün arasında değişiyor ve çalışılan her 1 yıl için bu süreler kadar fiili hizmet zammı ekleniyor. Sadece maden ocakları, kanalizasyon ve tünel gibi yer altı işlerde çalışanlar için eklenecek süre 180 gün.

Ulusal bayram günleri ile genel tatil günleri, yıllık izin, ücretsiz-ücretli izin, eğitim, kurs süreleri artık fiili hizmet süresi içinde sayılmayacak ve her ay için fiili hizmet süresi 26 gün üzerinden hesaplanacak.

Son yapılan düzenlemede ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 3 Kasım tarihinde bir duyuru yayınlayarak, fiili hizmet süresi zammından yararlanacak çalışanların gün sayılarına sınırlama getirdi. Buna göre; ulusal bayram günleri ile genel tatil günleri, yıllık izin, ücretsiz-ücretli izin, eğitim, kurs süreleri artık fiili hizmet süresi içinde sayılmayacak ve her ay için fiili hizmet süresi 26 gün üzerinden hesaplanacak ki, bu da yıllık 312 gün anlamına geliyor. Yani fiili hizmet süresi zammından yararlanacak olan çalışanların yıllık çalışma günleri 312 gün üzerinden hesaplanacak. İşverenler de bu süreyi aylık 30 güne, yıllık da 360 güne tamamlamak için başka belgeler ibraz etmek zorunda kalacak. Peki, bu ne anlama geliyor? Cam, çimento, demir-çelik fabrikasında çalışanlar ya da gazeteciler artık hafta tatillerinde, yıllık izinlerinde yıpranma payından yararlanamayacak” dedi.

CHP Ne Yapacak…

CHP’li Demir açıklamasının sonunda; “Bu bir hak kaybıdır. CHP iktidarında cam, çimento, demir-çelik işlerinde çalışanlar ile gazeteciler gibi ağır işlerde çalışanların bu hakları geri verilecektir” dedi.

Related Articles

d1391c5b14123.gif