Yükleme iskelesine oy birliğiyle red kararı!

Milas Belediye Meclis Toplantısı’nda gündeme gelen Kıyıkışlacık’ta planlanan yükleme iskelesi için imar değişikliği talebine, oy birliği ile red kararı çıktı. Toplantıya katılan Kıyıkışlacıklılar, alkışla karşıladıkları red kararı için Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a ve Belediye Meclis Üyelerine teşekkür etti.

20200707_kiyikislacik_manset_f4b88.jpg

Milas Belediye Meclisi, pandemi nedeniyle, hükümetçe alınan kararlar nedeniyle üç aydır toplanmıyordu. Normalleşme süreciyle yeni alınan kararlar gereğince, Milas Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı, dün saat 14.00’de, Belediye Evlendirme Salonu’nda, sosyal mesafe kuralına göre düzenlenen şekliyle, gerçekleştirildi.

21 asıl, 3 ek gündem maddesiyle gerçekleştirilen Meclis toplantısı, 2019 Mali Yılı Kesin Hesap Cetvelleri, raporunu yazması için Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonu’na sevk edildiğinden, raporun görüşülebilmesi amacıyla 10 Temmuz günü saat 10.00’da tekrar toplanacak. Yani oturum yapıldı, ama meclis kapanmadı. İkinci oturumdan sonra kapanacak.

Meclis toplantısında, yeni komisyonların seçimi de oldu. Meclis toplantısına ilgi büyüktü. Çünkü gündem maddelerinden biri, Kıyıkışlacık bölgesinde yapımı planlanan bir yükleme iskelesi konusu vardı. Bu nedenle Kıyıkışlacık Mahalle Muhtarı Halis Şahin, Kıyıkışlacıklılar, AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ile birlikte oldukça kalabalık bir şekilde meclis toplantısını izlemeye geldi. Hatta, yeni sosyal mesafe kuralı gereği, içerde çok kalabalık oluştuğundan, Kıyıkışlacıklıların temsilci niteliğindeki bir kısmı salonda sosyal mesafeye göre bulundular. Başkan Tokat’ın durumu izah ederek talep etmesi üzerine, bir kısmı da, toplantı salonu dışında beklediler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, bir sure önce Milas Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığı yazıyla, Kıyıkışlacık bölgesinde arkeolojik ve turistik bölgede bir yeni yükleme iskelesinin yapımının planlandığını bildirerek, görüş istemişti. Ancak cevap için verilen 1 aylık sürede Meclis toplanamadığı için, Milas Belediyesi buna olumsuz yanıt vermiş ve ilk mecliste de konunun gündeme alınacağını ve Meclis kararının da gönderileceğini belirtmişti. Bu nedenle, eski İmar Komisyonunun bilgisi dahilindeydi. Bu nedenle, bu maddelerin ilk önce görüşülerek, yeni İmar Komisyonu seçilmeden, eski İmar Komisyonu’nun verilecek 10 dakikalık arada kararını yazması ve bunun Mecliste görüşülmesi oybirliği ile kararlaştırıldı. Verilen ara sonrası komisyon, Bakanlığın yazısına, Kıyıkışlacık’a yükleme iskelesi yapılmasının, arkeolojik, turistik, körfezdeki trafik yoğunluğu ve iskeleye mal taşıyacak ağır kamyonların yaratacağı sıkıntılar gibi nedenlerle olumsuz görüş bildirdi. Komisyonun bu görüşü Meclisce oybirliği ile kabul edildi.

Kıyıkışlacıklılar, alkışla karşıladıkları red kararı için Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a ve Belediye Meclis Üyelerine teşekkür etti.

Belediye Meclisi’nde söz alarak vatandaşların sorun ve taleplerini dile getiren Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, “Vatandaşlarımız, Ketendere Mahallesi Mezarlık Yolunun yapılması, Kıyıkışlacık ve zeytinlikuyu yolları genişletilip tamiratının yapılmasını istiyor. Zeytinlikuyu ve turistlik bölgelere yaz aylarında zabıta görevlendirilmesi, pandemi dönemimde Zeytinlikuyu’da kaçak büfe tarzında yapıların yapıldığı ve zabıt tutanağı tutulduğu bilgisini aldık. Şu andaki son durumu nedir? Eğer buraya bu büfe ihtiyaç ise Belediyemiz yetkilileri tarafından yeri tespit edilip ihale yoluyla kiralanmasının yapılması gerekmektedir. Kağıt toplama ihalesi ne aşamada? Gemi çekek yerlerinin metre kare aralığı 120metre kareden 90 metre kareye düşürülmesine rağmen fiyatı aynı kalmıştır fiyatının tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

20200707_meclis_1_906d0.jpg

20200707_kiyikislacik_7_3e435.jpg

20200707_kiyikislacik_4_3ebb5.jpg

20200707_kiyikislacik_9_adfe4.jpg

20200707_kiyikislacik_3_78e65.jpg

Related Articles