Yol bildirim levhası kesimine tepki!

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Milas’a bağlı Kıyıkışlacık, Gürçamlar ve Kazıklı’daki yol bildirim levhalarını kesmesini eleştiren işletmeciler, Atapark’ta basın açıklamasında bulunarak uygulamanın yasal olmadığını ve keyfi bir uygulama olarak turizme zarar verdiğini belirtti.

20200707_levha_kesimi_manset_bdd6a.jpg

Muğla Büyükşehir Belediyesi, görüntü kirliliği yarattığı gerekçesiyle il genelinde reklam alanı olarak kullanılan tabela ve totemlerden gerekli evrakları eksik olanları kullanımdan kaldırıyor. Çalışma kapsamında Milas’a bağlı Kıyıkışlacık, Gürçamlar ve Kazıklı’da da bazı yol bildirim levhaları ile tabela totomler kesildi.

Yöredeki işletme sahipleri, Atapark’ta basın açıklaması düzenleyerek, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasının yasal olmadığını belirtiler ve bu uygulamanın turizme zarar verdiğine dikkat çekti.  

“VERGİSİ ÖDENMİŞ İZİNLİ YOL BİLDİRİM LEVHALARI KESİLDİ”

“Muğla Büyükşehir Belediyesinin Keyfi Uygulamalarını Boşa Çıkaracağız” yazılı pankart taşıyan beraberindekilerle birlikte, yöredeki işletmeciler adına konuşan pansiyon işletmecisi İskender Doğer, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kıyıkışlacık, Gürçamlar ve Kazıklı’da temmuz ve ağustos ayına sıkışmış olan turizm sezonunu temmuz ayı başında turizme kapatmıştır. Pandemi kısıtlamaları ve ekonomik zorluklarla boğuşan işletmeler, siteler, misafirler, zorunluluk gereği tanıtım amaçlı vergileri ödenmiş izinli yol bildirim levhalarının habersiz keyfi kesilmesiyle geri dönüşü mümkün olmayan mağduriyete uğratılmıştır. Defalarca yetkililerle telefonla görüşme talebimiz ‘dilekçe yazın cevap yazılır’ denilerek geri çevrilmiş veya reddedilmiştir. Yol bildirim levhaları konusunda dün bugün telefonlara çıkamayanlar yarın halkın karşısına nasıl çıkacaklardır.” diye konuştu.

“Kıyıkışlacık köyü, Zeytinlikuyu mevkii ne Gümbet barlar sokağıdır ne de Türkbükü sahilidir. İki ay turizm yapılan, on ay hayvancılık ve rençberlik ile geçimini sağlayan bir köydür. Muğla genelinde alınan levha kaldırma projesi varsa bu yerleşke için alınan kararlar gerçeklerle örtüşmez bir durumdur.” diyerek açıklamasını sürdüren Doğer, yöre halkının sorunlarla boğuştuğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“Elektriği sürekli kesilen, suların kısıtlı verildiği, akan suyun bedelin fahiş olduğu, yolları problemli, internet erişimi kesintiye uğrayan, gsm operatörleri dönem dönem çalışmayan, kamu taşımacılığı nerdeyse yok hükmünde olan Kıyıkışlacık’ın saymakla bitmeyecek problemleri buzdağı gibi karşımızda durmaktadır. Bu nedenlerle Muğla Büyükşehir belediyesi Kıyıkışlacık köyünün devasa yaşamsal problemlerini görmezden gelip sadece tabela avcılığı yapıyor olması anlaşılmaz bir durumdur.

Kıyıkışlacık köyü Paris ya da Bodrum değildir. Gerekçesini bilmediğimiz bu tabela kesme operasyonu levhalar ile ilgili görüntü kirliliği çağdaşlık modern Muğla ‘’projeleriniz’’ ise, bu durumu geçim sıkıntısıyla boğuşan işletmelerin dolayısı ile yöresel ekonomiye katkısı olan yoksul halkın gırtlağına basmakla çözümleyemezsiniz. Kaldı ki çağdaş ülkelerde tabela hizmetleri doğrudan Belediyelerce yerine getirilmektedir.

Habersiz bildirimsiz yol levhalarımızı keserek bizleri zarara uğrattınız sebebi ile yanlışınızdan bir an önce dönüp zararlarımızın telafi edilip sorumluların hesap vermesini bekliyoruz.”

Doğer’in ardından söz alan Avukat Mustafa Emre Atmaca ise Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasının yasal olmadığını belirtti.

20200707_levha_kesimi_1_aa7c9.jpg

20200707_levha_kesimi_4_2df41.jpg

20200707_levha_kesimi_3_e1b2f.jpg

Related Articles