Kömürcüoğlu/Çınartaş direnişine davet

Milas’ta faaliyetlerini sürdüren Kömürcüoğlu/Çınartaş firmasında işçilerin işe geri dönmek için başlattıkları direniş 13. gününe girerken, DİSK Nakliyat-İş Sendikası yönetimi ve sendika üyesi işçiler Kömürcüoğlu/Çınartaş işyeri önünde 02 Haziran 2020 Salı günü saat 11’de kitlesel bir basın açıklaması yapacak.

20200530_direnis_3e49b.jpg

DİSK Nakliyat-İş Sendikası yönetimi Kömürcüoğlu/Çınartaş firmasında çalışan işçilerin başlattığı ve 13. gününe giren direnişle ilgili yazılı açıklama yaparak, 02 Haziran 2020 Salı günü saat 11’de Kömürcüoğlu/Çınartaş işyeri önünde yapacakları basın açıklamasına yazılı-görsel basın, halk örgütleri, sendikalar ve halkı davet ettiler.

DİSK Nakliyat-İş Sendikası yönetimi tarafından yapılan açıklama şöyle: “Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu Grubun işletmelerinden Çınartaş Endüstri Mineral Enerji İnş. Taah. Taş. Hafriyat Gıda Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş’de çalışan işçiler sendikamızda örgütlenmişlerdir. Sendikamız toplu iş sözleşmesi için gerekli yasal çoğunluğu sağlayıp 21.05.2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yetki tespiti için başvuru yapmıştır.

İşçiler, çalışma koşullarının 4857 Sayılı İş Kanunu, yönetmeliklere, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına uygun olarak gerekli önlemlerin alınmasını, düzenlemelerin yapılmasını işverenden talep etmişlerdir. İşveren temsilcileri de işçilere “ çalışırsanız bu koşullarda çalışırsınız, çalışmazsanız da siz bilirsiniz” demiştir. İşçiler de işverenin uymak zorunda olduğu kurallara uymayan, gerekli önlemleri almayan işyerinde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına göre çalışmama haklarını işyeri önünde mücadeleye, direnişe başlamışlardır.

Üyemiz işçiler “işten çıkarma yasağının” bulunduğu bu dönemde işverenin bu yasa, hak, hukuk tanımaz tutumu karşısında Milas Cumhuriyet Savcılığına ve İş-Kur Müdürlüğüne sendikamız avukatı Tacettin Çolak’la birlikte gerekli başvurular yapılmıştır.

17 Mayıs gününden itibaren sendikamız üyeleri işçiler işyeri önünde direnişe, mücadeleye devam etmektedir. Sendikamız Genel Başkanı ve CHP Milletvekili Süleyman Girgin işverenle birkaç kez telefonla görüşme yapmıştır. Ancak görüşmelerden bir sonuç alınamamıştır.                                                                                                                                               İşveren, sendikamız üyeleri işçileri dün (28.05.2020) önce noter kanalı ile 4857 Sayılı İş Kanununun 25/2. Fıkrasına göre tazminatsız olarak işten çıkarma ile ilgili noter kanalı ile ihtarname göndermiş daha sonra SGK’na çıkışları bildirilmiştir.

İşten çıkarılan sendikamız üyeleri ile işe iade davaları ile ilgili yasal süreç, avukatımız Tacettin Çolak tarafından bugün (29.05.2020) başlatılmıştır.

2 Haziran Salı günü Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Genel Sekreter Erdal Kopal, Av. Tacettin Çolak ve 656 günden beri direnen Muğla Tüvtük Direnişçilerinin de katılacağı işyeri önünde saat 11’de kitlesel bir basın açıklaması yapılacaktır. Basın açıklamasına yazılı-görsel basın, halk örgütleri, sendikalar ve halkımız davetlidir.

Kömürcüoglu/Çınartaş’ta Kanunsuz Şekilde İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın. Yaşasın Kömürcüoğlu/Çınartaş Direnişimiz. Yaşasın DİSK/Nakliyat-İş.”

20200530_isci__21a69.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif