Denizdeki dolgu kaldırılıyor

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’ndeki bir otelin deniz kıyısını doldurması üzerine jandarma ekiplerince soruşturma başlatıldı. Otel yönetimi, deniz kıyısının eski haline çevrilmesi için çalışma başlattırken, denize dolgu yapılması Muğla Çevre Platformu’ndan da tepki çekti. 20200530_deniz_kiyi_manset_4b7c8.jpg

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’ndeki Adabükü Mevkii’nde bir otelin deniz kıyısını doldurarak inşaat yapması yöredeki vatandaşlardan tepki topladı. Çocuk havuzu olarak kullanılması planlandığı öne sürülen kaçak yapının Kıyı Kanunu’na aykırı olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Adabükü’ndeki bu otel yaptığı inşaatla Kıyı Kanunu’nun 5. 6. ve 15. maddeleri ile Anayasanın 43. maddelerini ihlal etmektedir. Kıyılar hepimizin eşit yararlanmasına açıktır, öyle de kalmalıdır. Bu ihlalle ilgili yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

İhbar üzerine harekete geçen Milas Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı Boğaziçi Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerinin, konuyla ilgili otel yönetiminin ifadesini aldı ve Kıyı Kanunu’na muhalefet iddiasıyla olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

DENİZ KIYISI ESKİ HALİNE ÇEVRİLİYOR

Soruşturma açılmasının ardından ise otel yönetiminin deniz kıyısında dolgu yaptıkları alanda kıyı şeridini eski haline çevirmek amacıyla çalışma başlattıkları öğrenildi.

Öte yandan Muğla Çevre Platformu üyeleri de dolgu yapılan alanda incelemede yaparak açıklama yaptı.

Muğla Çevre Platformu’nun Bodrum ve Güllük Meclisi üyeleri adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“MUÇEP Bodrum Meclisi ve MUÇEP Güllük Körfezi Meclis üyeleri olarak, Adabükü'ndeki otelin kıyı yağmasını yerinde inceledik. Anayasanın 43. maddesi ve kıyı kanununun 5. 6. ve 15. maddelerine aykırı olarak iki koyu tamamen işgal edilip, otel müşterisi olmayanların kumsaldan ve kıyıdan yararlanmasının engellendiğini gördük.
Denize dolgu ve projede olmayan birçok ilave ile iskele yapılmış. Aynı zamanda deniz içine yapılan tüm yapıların, deniz ekosistemine zarar verdiğini de biliyoruz. Otel örneği, kıyılarımızdaki talanı gözler önüne seren örneklerden sadece bir tanesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, Milas Belediyesi’ni ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz. Bu ve benzeri işgallerin, doğanın talan edildiği tüm projelerin takipçisi olduğumuzu kamuoyunun bilmesini istiyoruz."

20200530_deniz_kiyi_5_c6cbf.jpg

20200530_deniz_kiyi_3_f688b.jpg

20200530_deniz_kiyi_2_aadb5.jpg

20200530_deniz_kiyi_2_eba3e.jpg

 

Related Articles

d1391c5b14123.gif