CHP’li kadınlardan kadın cinayetine sert tepki!

Milas’taki CHP’li kadınlar, Milas’ta 60 yaşındaki Nazife Gedük’ün eşi tarafından tüfekle başından vurularak öldürülmesinin ardından basın açıklamasında bulunarak, kadın cinayetlerini kınadı ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için tedbir alınmasını istedi.

 20200707_kadin_cinayeti_manset_d218c.jpg

CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, Milas’ta yaşanan kan donduran kadın cinayetinin ardından basın açıklaması düzenledi. Arasta Park’ta gerçekleştirilen basın açıklamasına; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe, CHP Gençlik Kolları Başkanı Hilmi Can Tunca, partililer ve kadınlar katıldı.

“Üzgünü maalesef kadın cinayetleri bitmiyor. Bu kez de Milasımızda bir kandının canına kıyıldı. Kadın cinayetlerinin hız kesmediği son günlerde, bu kez ilçemizde bir kadınımız 60 yaşındaki Nazife Gedük, dün sabah saatlerinde tartışma yaşadığı eşi tarafından tüfekle başından vurularak öldürüldü. Nazife Gedük yaşamdan, çocuklarından ve sevdiklerinden koparıldı. Tüm kadın cinayetlerinde olduğu gibi, bunda da bir gerekçe gösterecekler ama gerekçeleri ne olursa olsun hiç birisi bir insanın, kadının yaşamdan koparılmasının, katledilmesinin nedeni olamaz.” diyerek açıklama yapan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, kadın cinayetlerinin önlenmesi için gerekli yasal düzenleme ve tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Naz, “Kadın cinayetlerinin arttığı son dönemde 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Kadın cinayetleri durmuyor, bitmiyor, kadın düşmanlığını körükleyen, erkeğe cesaret veren politikaların uygulanmaya devam etmesi, işlenen cinayetlerin yargıda titizlikle ele alınmaması ne yazık ki kadın cinayetlerinin artmasına neden oluyor.

Artık eşitsizliğe, ayrımcılığa, kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine karşı daha güçlü çözümler ortaya koymak gerekiyor. Her cinayet sonrası söylediklerimizi yine tekrarlıyoruz. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecektir.

Nazife Gedük için bir kez daha canımız yanıyor. Çok üzgünüz. Kederli ailesine, sevenlerine, başsağlığı ve sabır diliyoruz, mekanı cennet olsun. Kadın cinayetleri politiktir. Çünkü kadınların yaşam hakkını koruyan 6284 sayılı yasayı kaldırmak istiyorlar ve son olarak da İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşıyorlar. Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Tüm bu olumsuzluklara rağmen kadınlar yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” diye konuştu.

“Ölmek İstemiyoruz!”, “Ölmek İstemiyorum”, “Kadın cinayetleri son bulsun” yazılı dövizler taşıyan katılımcılar, basın açıklamasının sonunda alkış yaparak kadın cinayetlerini kınadı. 

20200707_kadin_cinayeti_4_c403d.jpg

20200707_kadin_cinayeti_9_cb45c.jpg

20200707_kadin_cinayeti_6_ef12a.jpg

20200707_kadin_cinayeti_5_8a4ca.jpg

20200707_kadin_cinayeti_3_7afee.jpg

20200707_kadin_cinayeti_1_b6cf1.jpg

Related Articles