725 can kaybı, vaka sayısı 34 bin 109...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte 3 bin 892 vaka tespit edildiğini, 76 can kaybı yaşandığını ve İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez Kocaeli, Sakarya, Zonguldak'ta salgının daha etkin seyrettiğini açıkladı.

20200408_korona_sondurum.jpg

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tanısıyla takip edilen hastaların Türkiye genelindeki dağılımını gösteren haritalar paylaşarak, salgının daha etkin seyrettiği, bulaşma oranları ve vefat sayılarının yüksek olduğu İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirlerin ortak özelliğinin yurt dışı gidiş gelişlerin ve sosyal temasın yüksekliği olduğunu belirtti.

Hastalara olabildiğince erkenden tedavi uygulandığını söyleyen Bakan Koca; “Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık. İlaç tedavisine erken başlamamızın bunda büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Biz ilk bulgularımıza dayanarak, dünyanın bu konudaki tavrını beklemeksizin ilacı erkenden temin ettik ve hastalarımıza bugün ücretsiz olarak ulaştırmayı başardık. Şimdi birçok ülke aynı ilacı temin etmek için uğraş veriyor” dedi.

Bakan Koca, son 24 saatte 3 bin 892 vaka tespit edildiğini ve 76 can kaybı yaşandığını, Türkiye’deki toplam vaka sayısının 34 bin 109, can kaybının ise 725’e yükseldiğini söyledi.

Related Articles

d1391c5b14123.gif