Advert
Advert

TRAFİKTE BEKLENEN TABLO!

TRAFİKTE BEKLENEN TABLO!
Bu içerik 2448 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz yılın Yaya Öncelikli Trafik Yılı olarak ilan edilmesiyle ve “Öncelik Hayatın, Öncelik Yaşamın” sloganıyla başlatılan yaya öncelikli geçiş uygulaması, Milas’taki sürücü ve vatandaşlar tarafından oldukça benimsenen bir kampanya oldu. Sürücülerin, yaya geçitlerini kullanan yayalara sık sık yol verdiği, yayaların ise yaya geçitlerini bilinçli bir şekilde kullandığı gözlendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilmesiyle tüm yurtta, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla trafikte yaya öncelikli geçiş uygulaması başlatıldı.

Milas’ta da Milas Kaymakamı Eren Arslan önderliğinde ve kurum kuruluşlar iş birliğinde hayata geçirilen kampanya, bir süre sonra vatandaşlar ve sürücüler tarafından oldukça benimsendi.

SÜRÜCÜLER VE YAYALAR ARTIK DAHA BİLİNÇLİ

İlçe merkezinde belirlenen noktalarda uygulamaya konulan kampanya çerçevesinde Milas Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekipleri, Milas Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği ikipleri de etkin rol aldı.

Yaya ve sürücüleri Yaya Öncelikli Trafik Yılı kapsamında bilgilendiren, el ilanı ve broşür dağıtan trafik polisleri, yaya öncelikli geçisin sağlıklı bir şekilde sağlanması amacıyla bazı durumlarda cezai işlem de uyguladı.

KURALA UYMAYAN SÜRÜCÜ VE YAYAYA CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR

Uygulamanın ilk günlerinde, yaya öncelikli geçiş noktalarında hafif maddi hasarlı kazalar yaşandı. Bu tür kazalar, yaya öncelikli geçişin yaygınlaşmasıyla zamanla azaldı.

Kazaların önlenmesi için bilinçlendirme çalışmalarında bulunan trafik polisleri, yaya geçidinden geçmek isteyen yayalara yol vermeyen sürücülere ve yaya geçidi olmayan noktalarda yolun karşısına geçmek isteyen yayalara cezai işlem uyguladı.

Cezai işlemler bir yana Milas halkı, trafikte hoşgörü ve saygının bir tezahürü olarak kampanyayı içselleştirdi ve trafikle sevgi, saygı, hoşgörü iklimi yaşanmasını sağladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zeynep     2020-01-16 Tabakhanenin ordaki yaya gecidinden geçilmesine rağmen araçlar hızlı bir şekilde geçiyor ve yayalara izin verilmiyor trafik yada kamera olup takipte kalınmasını istiyorum
Onur     2020-01-16 Yaya geçidi olmayan bölgelerden geçiş yapan yayalara karşıda bir uygulama yapılmalı. Ayrıca evlendirme dairesi önündeki durağın önüne yaya geçidi belirleyen arkadaşın tebrik ediyorum. Adam karşıya mı geçecek yoksa dolmuş mu bekliyor anlayamıyorsun.