Advert
Advert

HARFİYATLAR ZEYTİNLİKLERİ VE ÇEVREYİ TAHRİP EDİYOR

HARFİYATLAR ZEYTİNLİKLERİ VE ÇEVREYİ TAHRİP EDİYOR
Bu içerik 689 kez okundu.
Advert

İlçemize bağlı Bahçeburun Mahallesi Demirdağ Mevkii’ndeki maden işletmelerinin hafriyatlarının çevreye bırakılması sonucu, bölgede bulunan vatandaşların zarar gören zeytinlikleri ve oluşan çevre tahribatı İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun tarafından gündeme getirildi.

Demirdağ Mevkii’nde bulunan maden işletmelerindeki üretim sonucu ortaya çıkan hafriyatın kontrolsüz bir şekilde çevreye bırakılmasının bölgedeki zeytinliklere zarar verdiğini ifade eden Milletvekili Ergun, yağmur yağdığı zaman yağmur suları ile birlikte bu maden hafriyatlarının çok daha fazla bir alana yayılarak son derece olumsuz çevresel kirliliklere neden olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Ergun’un verdiği soru önergesi şöyle:

“Muğla ilimizin Milas ilçesine bağlı Bahçeburun Mahallesi Demirdağ Mevkii’nde bulunan maden işletmelerindeki üretim sonucu ortaya çıkan hafriyatın kontrolsüz bir şekilde çevreye bırakılması sebebiyle o bölgede bulunan vatandaşlarımızın zeytinlikleri zarar görmekte ve zeytin ağaçları kurumaktadır.

Dolayısıyla zeytin ağaçlarını kaybeden vatandaşlarımız için önemli zararlar ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber, yağmur yağdığı zaman yağmur suları ile birlikte bu maden hafriyatları çok daha fazla bir alana yayılarak son derece olumsuz çevresel kirliliklere neden olmaktadır. Vatandaşlarımızın konu ile ilgili kamu otoritelerine durumu ilettikleri ve henüz bir çözüm geliştirilmediği belirtilmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1.            Bakanlığınızca, söz konusu maden ocağının üretimi süreçlerinde ortaya çıkan çevresel tehditler konusunda şu ana kadar herhangi bir denetim yapılmış mıdır?

2.            Eğer yapılmışsa bu maden işletmesine ne gibi müeyyideler uygulanmıştır?”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ergunaras     2020-01-19 dere mahallesi asagi bahce semtinde biz onyildir zeytinlige bile varmiyoruz sayin vekilim