Advert
Advert

MANDALİNA ŞENLİĞİ RENKLİ GEÇTİ

MANDALİNA ŞENLİĞİ RENKLİ GEÇTİ
Bu içerik 1928 kez okundu.
Advert

Bodrum Mandaline Hasat Şenliği, il genelinden yoğun katılım ve ilgiyle tamamlandı. Mandalina ağaçlarının korunması gerektiğine dikkat çekilen şenlikte satışa sunulan mandalinalı ürünler beğeni topladı.

Bodrum’un Dereköy Mahallesi’nde gerçekleştirilen Bodrum Mandalina Hasat Şenliği, hafta sonuna renk kattı. Şenliğe katılan çok sayıda vatandaş, stantlardaki mandalina ve turunçgillerden oluşan ürünlere yoğun ilgi gösterdi.
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi tarafından desteklenen Bodrum Mandalina Hasat Şenliğine; Muğla Valisi Esengül Civelek, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve protokol üyeleri, STK temsilcileri ile Milas’tan Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Türkiye Süt Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve çok sayıda Milaslı katıldı.

Kortej yürüyüşü ile başlayan Bodrum Mandalina Hasat Şenliği,  saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ve Karya Çiçekleri'nin beğeni toplayan halkoyunları gösterisiyle devam etti.

COĞRAFİ İŞARET BELGELİ BODRUM MANDALİNASI ÜRÜNLERİ İLGİ GÖRDÜ

Coğrafi işaretli Bodrum mandalinasından yapılan reçel, marmelat, sirke, lokum, sabun, kek, kolonya vb birçok ürünün satışa sunulduğu ve yoğun ilgi gördüğü şenlikte konuşan Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon da Bodrum mandalinasının hikayesini paylaşarak, “Bodrum’un değeri olan eşsiz aromalı mandalinamızı işlenmiş çeşitli ürünler haline getirerek pazarladık, tanıttık. Bodrum’un tüm değerlerini tanıtmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Devlet burada, belediye yerel yönetim burada, STK'lar burada. Yani Bodrum'un güç birliği oluşmuş durumda. Sevgili başkanım Mahmut Kocadon, Ticaret Odası olarak Bodrum mandalinasının coğrafi tescilini alıp müthiş bir işe imza atmışlar.” diye konuştu

AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan da şenlikte birer konuşma yaparak Mandalina Hasat Şenliği’nin bereketi bol bir şenlik olmasını diledi.

“MANDALİNA AĞAÇLARINI KORUMALIYIZ!”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise belediye olarak mandalina bahçelerini korumak için gerekli önlemleri alacaklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“Ben bu şenliğin yapılmasında bizlere yol gösteren, öncülük eden, sevgili Barış Saylak müdürüme teşekkür ederim. Onun öncülüğünde ve koordinasyonunda bu iş gerçekleşti. Bu şenliğin 2 anlamı var; ilki mandalinayı korumak, mandalinayı katma değer sağlayan bir ürün haline getirmek, ikincisi de turizmle buluşturmaktır. Ama belediye olarak benim görevim mandalina bahçelerini korumaktır. Bunun için de üzerimize düşeni yapacağız. Bodrumlulara ricam mandalina ağaçlarını kesmesinler, belediyemize müracaatta bulunun biz bu değerli ağaçları başka yere nakledebiliriz.”

Tarımla ilgili istatistiki bilgiler paylaşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Bodrum’da 120 bin dekar tarım alanı bulunduğunu ve en önemli tarım ürünlerinin başında mandalina geldiğini ve şenliğin oldukça anlamlı olduğunu ifade etti.

Şenliğin hayırlı olmasını dileyen Muğla Valisi Esengül Civelek ise şenlikte emeği olan herkesi tebrik etti.

Çeşitli yarışma ve sanatsal etkinliklere sahne olan şenlik, dolu dolu geçen hafta sonunda başarıyla tamamlandı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500