Advert
Advert

DİŞ POLİKLİNİĞİ HASTALARA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

DİŞ POLİKLİNİĞİ HASTALARA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR
Bu içerik 1556 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz pazar günü diş polikliniklerinin bekleme salonunda meydana gelen yangının ardından tadilat çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, 8 Ocak tarihinden itibaren MHRS üzerinden randevu alan ve durumu acil olan hastalara sağlık hizmeti verilmeye başlandığını belirtti.

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, geçtiğimiz 5 Ocak Pazar günü saat 23.20 sıralarında 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nin diş poliklinikleri alanındaki bekleme salonunda çıkan yangının ardından yürütülen çalışmalar ve poliklinik hizmeti hakkında açıklamada bulundu.

YANGININ SEBEBİ ELEKTRİK KISA DEVRESİ…

“Nöbetçi güvenlik görevlilerimizin ilk fark edip, Milas İtfaiyesi’ne bilgi vermesiyle haberdar olunuyor. Bu yangının çıktığı yer, diş polikliniklerimizin hasta bekleme yeri olarak oluşturduğumuz yerdi. İtfaiye ekipleri hemen müdahale ediyorlar ve kısa süre 15-20 dakika içerisinde yangın kontrol altına alınıyor. Personelimiz de kendisi müdahale ediyor ama zaten itfaiye kısa süre içerisinde geliyor.” diyen Başhekim Çubukcuoğlu, yangının elektrik aksamındaki kısa devre sebebiyle çıktığının düşünüldüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

“Dün tetkik raporlarını sundular. Onların belirlediğine göre elektrik kısa devresinden kaynaklı. O gün Milas’ta çok şiddetli yağış vardı. Büyük ihtimalle çatıdan su sızması sonucu meydana geliyor. Yangın kontrol altına aldıktan sonra duman tahliyesi yapıldı.Yangının çıktığı yer, idari birimlere komşu. Oradan ortaya çıkan duman, idari birimleri de etkilemişti.”

PAZARTESİ VE SALI GÜNÜ HİZMET VERİLEMEDİ

Yangının ardından pazartesi ve salı günü diş polikliniklerinde hizmet verilemediğini ancak hastaların Muğla’ya yönlendirildiğini kaydeden Çubukcuoğlu, “Yangın sonrasında tadilat başladı. Duman tahliyesi, boya, badana ve yenileme yapıldı. Diş polikliniklerimizin iç alanında bekleme alanı oluşturuldu. Koltuklarımız da zarar görmüştü. Olaydan iki gün sonra çarşamba günü diş polikliniklerimiz hizmete başladı.” diyerek, yangın sebebiyle yaklaşık 10-15 bin liralık maddi hasar oluştuğunu söyledi.

DİŞ POLİKLİNİĞİNDE GÜNDE YAKLAŞIK 200-250 HASTAYA HİZMET VERİLİYOR

Geçtiğimiz çarşamba günü diş polikliniklerinin hizmet vermeye başladığını duyuran Çubukcuoğlu, diş polikliniklerinde günlük yaklaşık 200-250 hastaya hizmet sunulduğunu belirterek, “Biz zaten MHRS üzerinden hizmet yürütüyorduk. Sağlık Bakanlığımızın MHRS üzerinden randevu alan hastalara hizmet sunuluyor, ayakta hasta hizmeti sunmuyoruz bu kapsamda. Yani, randevusuz hastalara sadece acil hizmet sunuyoruz. Bu yangınla ilgili bir durum değil. Önceki süreçte de böyleydi. Biliyorsunuz, diş, sağlık hizmetlerinin farklı bir alanı. Bu alanda yapılan hizmetler uzun sürebiliyor. Yani, kanal tedavisi, protez ölçü alma gibi hizmetler bazen 1 saati bile buluyor. Bu yüzden günde belirli hasta alabiliyoruz. Şu anda diş hekimi sayımız 10, 10 poliklinikte de günde 15-20 hastaya kadar. Tabi devam eden tedaviler de var. Yani günde 200 250 hastaya ayakta hizmet veriyoruz. Bazen kapasitenin üstünde talepler olabiliyor bunları randevu almaya yönlendiriyoruz. Bundan sonraki uygulamamız da bu şekilde olacak. İlimizde Ağış Diş Sağlığı merkezimiz var. Bu kapsamda bu iki günlük süre zarfında onlar da bize destek oldular. Hizmet vermediğimiz dönemde onların da bilgisi dâhilinde buradan yönlendirdiğimiz hastalara da hizmet sundular. Bizim aslında bu planlarımızın bir ayağı da yeni hastaneye dayanıyor. Bakanlığımızın bize burada mevcut hastanemizi ağız ve diş sağlığı merkezi olarak kullanmamızı planlamıştı. Bununla ilgili bir ön onay da alınmıştı. İnşallah yeni hastaneye taşındığımızda bugün hizmet verdiğimiz ana poliklinik koridorumuz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi poliklinikleri olacak. Bir daha ekstra bir masraf da yapmak da istemiyoruz. O geçiş sürecine göre yatırım yapmak istiyoruz. Eğer umduğumuzdan daha erken bir takvimde bunu yapabilirsek ilave bir parça yapmadan hizmete devam edeceğiz. Ama bu sürecin elde olmayan süreçle uzarsa yine ek alan oluşturmayı düşünürüz.” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500