Advert
Advert

TAZELENME ÖĞRENCİLERİ, BİRİNCİ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ...

TAZELENME ÖĞRENCİLERİ, BİRİNCİ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ...
Bu içerik 1374 kez okundu.
Advert

Muğla Tazelenme Üniversitesi Milas Kampüsünün 65 yaş üzeri öğrencileri, birinci dönemlerini, Milas Meslek Yüksek Okulu'nda değerlendirdi.

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Muğla Tazelenme Üniversitesi kurucusu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna başkanlığında Milas Meslek Yüksek Okulu'nda yapılan toplantıda; Tazelenme öğrencileri işleyişteki aksaklıkları dile getirdiler; çözüm önerilerini tartıştılar ve karara bağladılar.

Toplantıda TAÜ Milas Kampüsü için 7 kişilik bir yönetim kurulu belirlendi. Tazelenme Üniversitesi Milas Kampüsünün yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:  Zerrin Baydar, Turan Kıymaz, Bisal Kale, Besalet Alkaya, Gülden Sökelioğlu, Nurten Saydam ve Hüseyin Süleyman Dörtel. Yönetim kurulu üyelerinin daha sonra kendi aralarından başkan, başkan yardımcısı ve saymanı seçeceği açıklandı. Yönetim Kurulu üyelerinin, grup arkadaşlarını bilgilendirerek her türlü sevk ve idareyle organizasyonu gerçekleştireceği dile getirildi.

Tazelenme öğrencileri buraya gelmekle ve öğrenci olmakla çok mutlu olduklarını, her derste ayrı bir psikolojik rahatlık yaşadıklarını, derslerden büyük zevk aldıklarını7, ev dedikodularından kurtulduklarını söyleyerek; kendilerine ders veren hocalarına teşekkür ettiler.

Toplantıda ilk sömestrin değerlendirmesini yapan Muğla Tazelenme Üniversitesinin kurucusu Prof. Dr. Muammer Tuna, teorik derslere devamın ve yıl sonunda ödevin hazırlanmasının zorunlu olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Buraya moral düzeltmek için geliyorsunuz. Temel ilkemiz önce eğleniyoruz ilkesidir. İlk sömestr bazı sorunlar olmuş olabilir ama bunlar zamanla aşılacaktır."

"İlerleyen süreçte bu derslerin faydasını kendi özel yaşamınızda ve sağlığınızda fark edeceksiniz" diye konuşan Prof. Dr. Tuna, şöyle devam etti: "Yıl sonunda 15 yaş psikolojisine sahip olacaksınız. Projeyi gönüllülük temelinde yürütüyoruz. Ben bu projeye inandım. Teorik dersleri arttırabiliriz. Tazelenme Üniversitesindeki dersler ve çalışmalarla hayatımızı disipline ediyoruz."

Kütüphanede bulunan kaynak araştırmasına dayalı yıl sonu ödevinin, beyni çalıştırarak, alzheimerin önüne geçmek olduğunu kaydeden Prof Dr. Tuna sözlerini şöyle tamamladı: "Beyni çalıştırmak için, yazmak daha etkili oluyor. İnternetten indirdiklerinizi ev ödevi olarak vermeyin. İnterneti bilgiye ulaşmak için kullanın. Değişik kaynaklara başvurarak ev ödevinizi hazırlayınız. Bu araştırma çalışması sizi daha çok motive edecektir."

Toplantının sonunda Tazelenme öğrencilerinin doldurması için 21 sorudan oluşan "Bir aktif ve pozitif yaşlanma stratejisi olarak Tazelenme Üniversitesi" başlıklı anket formu dağıtıldı.

Yine bu anket formunun ekinde "Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi ölçeği yaşlı modülü" başlıklı 24 soruluk anket formu da yer aldı.

Anket formlarından elde edilecek bulgularla, dört yıl boyunca, yıllara göre Tazelenme öğrencilerinin gelişiminin izleneceği ifade edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500