Advert
Advert

BODRUM 1. TARIMSAL KALKINMA ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİNİN OKUNMASIYLA SONA ERDİ

BODRUM 1. TARIMSAL KALKINMA ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİNİN OKUNMASIYLA SONA ERDİ
Bu içerik 1610 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Bodrum Belediyesi tarafından ‘Bodrum özüne dönüyor’ sloganıyla 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde düzenlenen, ‘Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı’, yayınlanan 28 maddelik sonuç bildirgesiyle sonuçlandı. Çalıştayda, Bodrum’un tarım-turizm entegrasyonu ve tarım ekonomisinin geleceğine dair konuşmalar yapıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde düzenlenen ‘Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı’na, CHP’nin tarım politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Gazeteci Cem Seymen, Garaova Üzüm Bağları üreticisi Mehmet Vuran, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, STK temsilcileri, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı…

Çalıştayda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un turizmle özdeşleştiğini ama aynı zamanda bir tarım kenti olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Çocukluğumun Bodrum’u bir tarım kentiydi. Biz, turizmi bilmezdik. Turizmle birlikte insanlar tarımdan koptu. Oysa en gelişmiş ülkeler bile tarımdan kopmuyor. Bodrum, tarım kültürüyle yoğrulmuş insanların kentidir. 1950’li yıllarda bir mandalina kültürümüz vardı. Karaova bölgemizde tütün, incir, zeytin ve arıcılık vardı. Dağlarımızda yaban mersini, kekik, nane, elma çalısı gibi binbir çeşit ot vardı. Bodrum yöresi, dünyanın endemik faunası en zengin coğrafyadır. Biz bu değerleri yaşatmak ve geliştirmek için çalışacağız. Bu çalıştay, bize rehber olacaktır.”

SU VE GIDA OLMADAN YAŞAM OLMAZ

Daha sonra CHP’nin tarım politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal konuştu. Sarıbal; enerji, su ve tarımsal üretimi elinde tutan toplumların dünyaya egemen olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Su kaynaklarımız her geçen gün daha da azalıyor. Su olmadan, gıda olmadan yaşam olmaz. Bizler, topraklarımızdan, suyumuzdan, halkımızdan, köylümüzden yana politikalar üreteceğiz. Son çiftçi, son metrekare tarlasını sattığı gün, bu ülke bağımsızlığını tamamen yitirmiş demektir. Çiftçiyi korumazsak, çiftçiyi yerinde tutmazsak, köyden kente göçü engelleyemezsek, su ve gıdada sorun yaşarız.”

Gazeteci Cem Seymen, “Bodrum’un muazzam bir tarım zenginliği ve geçmişi var.  Bu geçmişiyle bağ kurmak zorundayız. Çocuklarımızı, bu bilinçle yetiştirmek zorundayız. Yani Bodrum Mandalinasını bilmeyen yeni neslin çocukları bizim geleceğimizi kuramaz. Bu çalıştay Bodrum’un bir tarım üretim merkezi olması için atılan en önemli adımlardan bir tanesi ama arkası mutlaka gelmeli” dedi.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Mustafa Aytaç moderatörlüğünde panel düzenlendi. Panelde; üretimde kooperatifleşmenin önemi, tarımsal kalkınma kooperatiflerinin kurulma aşamaları, Türkiye’nin tarım politikaları, toprak verimliliği, tarımda ithalat ve ihracat, üreticinin ürünlerinin pazarlanmasıyla ilgili sunumlar yapıldı.

Çalıştayın ikinci günü olan 4 Aralık Çarşamba günü Bodrum’un tarımsal üretim alanı olan Karaova’ya teknik gezi düzenlendi. Burada tarımsal üretim merkezlerinin gezilmesinin ardından Mumcular Cumhuriyet Meydanı’nda üretici-halk buluşması gerçekleştirildi.  

SONUÇ BİLDİRGESİ                                                      

Çalıştayın sonunda 28 maddelik sonuç bildirgesi yayınlandı. Sonuç bildirgesinin maddeleri, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından Mumcular Meydanı’nda halkın ve üreticilerin katıldığı toplantıda okundu. Bildirgede; Bodrum’da kadın üreticilerinin desteklenmesi ve yerel işletmelerin kooperatif çatısı altında birleştirilmesiyle ekolojik turizm konusunda atılacak adımlara dikkat çekilerek; arıcılık, tıbbi aromatik bitkiler ve Karaova’da yetiştirilen ürünlerin üretim, satış, pazarlama ve tanıtımı konusunda Belediye’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek çalışmalar sıralandı…

Açıklanan bildirgenin bazı maddeleri şöyle:

Arıcılık ve arı yetiştirme merkezi kurularak, üreticiler apiterapi ve apiturizm konusunda desteklenecektir; Tarımsal ürünlerin pazarlanmasına belediye olarak destek verilecektir; Gençleri tarıma çekmek için çalışmalar yapılacaktır; Tıbbı aromatik bitkiler üretimi desteklenecektir; Bodrum Hal’inde üretici Birliklerine ürün satışı konusunda kolaylıklar sağlanacaktır; Üniversite öğrencilerinin desteğiyle sosyal medya üzerinden Bodrum markalı ürünlerin pazarlanması için çalışmalar yapılacaktır; Bodrum markalı butik ürünleri üreten işletmeler ile bağcılık ve şarap üretimi desteklenecektir; Bitkisel ve hayvansal ürünlerin (örneğin, süt, et, zeytin, mandalina) işlenmesi ve paketlenmesiyle ilgili tesisler kurulacaktır; Kooperatif üyesi üreticilere pazarlarda öncelik sağlanacaktır; Arazi büyüklüğü 5 dönümün üzerinde olan mandalina bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları gibi alanlara, sadece kırsal turizme yönelik 750 metrekareyi geçmeyecek konaklama tesisi yapılabilmesi için gerekli imar planlama çalışması yapılacaktır…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500