Advert
Advert

ANIL İÇİN ENGELLERİ KALDIRDILAR

ANIL İÇİN ENGELLERİ KALDIRDILAR
Bu içerik 1088 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Muğla’nın Milas ilçesinde okulun üst katındaki bilgisayar laboratuvarı arkadaşları ve öğretmenlerinin yardımıyla ulaşan engelli lise öğrencisi Anıl Şişman, okulun zemin katına kurulan bilgisayar laboratuarı ile büyük bir mutluluk yaşadı.

Haber&Fotoğraf: Volkan Yıldız

Milas'ta yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi Anıl Şişman, Serebral palsi hastalığının etkisiyle yaşadığı fiziksel engel nedeniyle, tekerlekli sandalye kullanıyor ve zor şartlara rağmen eğitim hayatına devam ediyor.

İlçedeki Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde 10. Sınıf öğrencisi Anıl, okuldaki asansörün bozuk olması nedeniyle üst kattaki bilgisayar laboratuvarı öğretmenleri, annesi ve sınıf arkadaşlarının yardımıyla çıkarak eğitim görüyordu.

Okul yönetimi, Anıl’ın ve annesi Sevda Şişman’ın yaşadığı zorluklar nedeniyle, okulun zemin katına 3. bilgisayar laboratuarını kurarak Anıl’a sürpriz yaptı.

Diğer sınıflara göre erişebilirliği daha kolay olan yeni bilgisayar laboratuarına kavuşarak duygu dolu anlar yaşayan Anıl, hayalindeki sınıfı kuran okul yönetimine ve öğretmenlerine, sınıf arkadaşlarına teşekkür etti.

Açıklama yaparak herkese anlamlı bir mesaj yollayan Anıl, “Sürücülerin, kaldırımlara park ederek engellilerin yollarını kapatmamalarını, her yere asansör yapılmasını ve bizlere duyarlı davranmalarını istiyorum.” diye konuştu.

“Söylemeye utanıyordum ama onlar bana haber vermeden Anıl’ı sınıfa taşıyordu”

Anıl’ın annesi Sevda Şişman, oğlunun hastalığından kaynaklanan fiziksel engel nedeniyle çok zor günler geçirdiklerini ancak birçok engeli yardımlaşma ve sevgiyle aştıklarını söyledi.

Bazen Anıl’ı sınıfa taşırken yardım istemekten utandığını dile getiren Şişman, yeni bilgisayar laboratuarı sürprizinde emeği geçen herkese teşekkür ederek şunları kaydetti: “Çok mutlu olduk. Müdürümüze, öğretmenlerimize ve oğlumun iyi yürekli sınıf arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Çok zorluk çekiyorduk. Artık Anıl’ı sınıfa taşımaya benim de gücüm yetmiyordu. Sınıf arkadaşlarına çok yük oluyordum. Onlara Anıl’ı sınıfa çıkaralım demeye utanıyordum ama onlar bana haber vermeden çıkarttıklarında da hem mutlu oluyordum hem de eziliyordum. Şimdi zemin kata kurulan yeni sınıfla oğlum daha rahat eğitim görecek.”

Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu hatırlatan Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Özer ise Anıl’ın başarılı bir öğrenci olduğuna ve azmiyle tüm arkadaşlarına örnek olduğunu belirtti.

Özer, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm öğrencilerimize, engelli bireylerle empati kurmaya yönelik videolar ve kamu spotları izlettik. Anıl da yaşam hikayesi ile okulda öğrenciler arasında birlik ve beraberliğin önemli bir temsili oldu. Kendisine eğitim öğretim hayatında başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500