Advert
Advert

ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI

ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI
Bu içerik 374 kez okundu.
Advert

Ak Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptılar.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Demir mesajında; “Her an insanın başına gelme ihtimali olan engellilik, toplumsal duyarlılıkla engelsiz bir yaşam haline döndürülebilir.

Birleşmiş Milletler tarafından dünyada Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engelli vatandaşlarımızın hakları, yaşam standartlarının geliştirilmesi, yaşadıkları sorunların anlaşılması ve çözüme kavuşturulması açısından önemli bir gündür.” dedi.

Tüm çabalara rağmen halen engellilere yönelik istenmeyen tutum ve davranışların gözlenebildiğine dikkat çeken Demir, “Engelli kardeşlerimizin eğitim, sosyal, ekonomik ve kültür hayatına yapmış oldukları katkılar her türlü takdirin üstündedir. Bugün sporda, kültür alanında, bilim hayatında ve birçok alanda ortaya koydukları ulusal ve uluslararası başarılarla gurur duymaktayız. Ancak, hal böyleyken günümüzde halen tüm çabalara, eğitim seviyelerinin yükselmesine rağmen engellilere yönelik istenmeyen ayrımcılık girişimlerine şahit olmaktayız. Bu tavırlar toplum vicdanında derin yaralar açılmasına sebep olmaktadır.” diye konuştu.

AK Parti hükümetinin göreve geldiği ilk yıllardan bu yana önceliğinin her zaman engelli ve ailelerinin haklarının iyileştirilmesi olduğuna işaret eden Demir, “Hükümetimizin göreve gelir gelmez önceliklerinden biri engelli haklarına ilişkin olmuştur. Hükümetimiz, engelli bireylerimizin, ailelerinin her türlü imkanlarının geliştirilmesi için çalışmalarımız sürdürecektir. Engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artması ve engellerin kaldırıldığı bir dünya temennisi ile başta Muğla’dakiler olmak üzere tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü’nü tebrik eder, selam, saygı ve sevgilerimi sunarım.” dedi.

Muğla Valisi Esengül Civelek’in 3 Kasım Dünya Engelliler Günü mesajı şöyle;

“Toplumumuzun önemli bir parçasını oluşturan engelli bireylerin durumlarına dair sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda 1992 yılından bu yana 3 Aralık tarihi ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kabul edilmiştir.

Toplumsal yaşama eşit ve etkin katılım, tüm bireylerin en temel hakkıdır. Bu nedenle engelli bireylerin topluma kazandırılması, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması ve engelli bireylerin her alanda, kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda gerçekleştirilen yasal düzenlemeler çerçevesinde engelli bireylerimizin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırıcı çevresel ve mekânsal düzenlemelerin yapılması, sosyal, kültürel, sportif aktiviteleri gerçekleştirebilme imkânlarının sağlanması ve çeşitli desteklerle yarınlarının güvenceye alınması konularında sağlam ve kararlı adımlar atılmıştır.

Her sağlıklı bireyin bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal duyarlılığımızın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayımladı.

Tüm vatandaşların eşit, yaşam alanlarının kısıtlanmadığı, sevgi ve hoşgörüyle bezenmiş bir dünyada aşılamayacak engelin olmadığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün önemli olanın zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmak olduğunun altını çizdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında engelsiz bir şehir ve ülke için devletin tüm organlarına büyük görevler düştüğünü, yerel yönetimler olarak da engelsiz bir şehir yaratmak, engelli vatandaşların toplumsal hayatta daha fazla yer alması için var gücüyle çalıştıklarını söyledi.

“Sevgiyle, hoşgörüyle ve hizmetlerle aşılamayacak engel yok”

Başkan Gürün; “Çağdaş ve gelişmiş toplumlarda gerek iş hayatında gerekse sosyal yaşamda herhangi bir sağlık sorunu, doğuştan ya da sonradan engelli vatandaşlar daha fazla rol almakta, tamamen sağlıklı bireyler gibi yaşamlarını sürdürmektedirler. Engellerin herhangi bir kusur gibi görülmediği, sosyal yaşam içerisinde aktif rol alan engelli bireyler evlerinden çıkarılmayan bireylere göre daha mutlu yaşamlarını sürdürmektedir.

“Türkiye’de ilk olan Kısa Mola ile engelli bireye sahip ailelerin yanındayız”

Büyükşehir ailesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek engelli bireye sahip ailelerimiz için Kısa Mola merkezimizi kurduk. Burada 7/24 engelli evladına bakan annelerimize bir alternatif yaratarak gözü gibi baktığı ve kimselere emanet edemediği evladını uzman ekiplerimize belirli süreler içerisinde bırakmasını sağladık. Evlerinden engelli nakil araçlarımızla aldığımız ve Kısa Mola merkezine getirdiğimiz bireyler burada arkadaş ortamında keyifli vakit geçiriyor, anneleri de kendisine zaman ayırabiliyor, özel işlerini halledebiliyor. Muğlamızda ayrıca 15 plajın en güzel yerini engelsiz hale getirerek engelli vatandaşlarımızın denize girmesini sağladık. Ulaşımda dönüşüm projemizle Muğla genelinde araçların tamamı engelli rampalı hale geldi. Hizmetin en iyisini hak eden Muğlamızda tüm vatandaşlarımızın daha huzurlu ve mutlu bir şehirde yaşaması için Büyükşehir ailesi olarak var gücümüzle çalışıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde zihinlerdeki ön yargıların, engellerin ortadan kalktığı, engelli vatandaşların toplum içinde daha aktif rol aldığı, engelli bireye sahip ailelerimizle birlikte, sevgiyle, hoşgörü ile engellerin aşıldığı engelsiz günler diliyorum” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak tüm engellilerin bu özel gününü kutladı.

Başkan Tokat, mesajında;

“Ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek, bu yönde sağlıklı çalışmalar yaparak ve kalıcı çözümler üreterek bu konuya katkı sunmak, toplum olarak hepimizin sorumluluğudur. Toplumsal hayat içerisinde, engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri ise temel bir insan hakkıdır. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olup, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını normal bir şekilde sürdürmeleri, ancak toplumsal duyarlığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu duygu ve düşüncelerle ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü’ kutlar, tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür diler, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500